Portal Pszczelarski

Uprawy GMO - obowiązek rejestracji

pszczelarstwo w Polsce GMO uprawy GMO

Ważna wiadomość dla wszystkich pszczelarzy: w czwartek 24 listopada 2016 r. rząd przyjął projekt ustawy dotyczący upraw GMO, jednocześnie nakładając obowiązek ich rejestracji. Prawo nałoży szereg obowiązków na osoby mające uprawę roślin modyfikowanych genetycznie.

W uzasadnieniu projektu ustawy zawarto informację, że ma on chronić przede wszystkim właścicieli pasiek. Zarówno osoba, jak i przedsiębiorstwo, które będzie chciało prowadzić uprawę GMO, do wniosku o jej utworzenie będzie musiała dołączyć oświadczenie posiadaczy gruntów w obrębie trzech kilometrów od pola na którym ma być tego rodzaju uprawa, że nie sprzeciwiają się jej. Zgodę na prowadzeniem takich trzeba również uzyskać w urzędzie gminy.

Ministerstwo Środowiska, czyli autor projektu nowelizacji podkreśla, że w krajowym prawodawstwie brak jest przepisów dotyczących upraw GMO. Projekt ma wzmacniać bezpieczeństwo ludzi i zwierząt oraz zwiększać ochronę przed niekontrolowanym występowaniem GMO. Dzięki temu polskie produkty będzie można nadal promować jako wolne od GMO.

Opracowano na podstawie:
Sady Ogrody, Rząd za obowiązkowym zgłaszaniem upraw GMO, http://www.sadyogrody.pl/prawo_i_dotacje/104/rzad_za_obowiazkowym_zglaszaniem_upraw_gmo,7794.html, data publikacji: 2016.11.25, data odczytu: 2016.11.28.



Liczba wyświetleń artykułu: 1380

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Pierniczki na miodzie

Ogórki z miodem

Ciasteczka imbirowe z miodem

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Propolis - produkt pszczeli

Miód - produkt pszczeli

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Lekko miodowa sałatka z ogórków i czerwonej cebuli

Szynka miodowo-musztardowa z rozmarynem

Kluski leniwe w sosie maślano-miodowym