Portal Pszczelarski

Konwent Marszałków poświęcony pszczelarstwu 2016

pszczelarstwo zachodniopomorskie pszczelarz Wspólna Polityka Rolna młody pszczelarz pasieka ekologiczna

Podczas tegorocznego Konwentu Marszałków, którego gospodarzem było tym razem województwo zachodniopomorskie, wiele miejsca poświęcono dyskusji na temat sytuacji pszczelarzy.

Marszałkowie Województw jednoznacznie opowiedzieli się, że małe gospodarstwa pasieczne, często przekazywane z ojca na syna, potrzebują systemowego wsparcia.

Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, stwierdził, że pszczelarstwo to część regionalnych tradycji i ekogospodarki. Samorządy Województw chcą precyzyjnego określenia statusu pszczelarzy w Polsce. Dzięki temu mogliby oni starać się o podobne wsparcie, jak ma to miejsce w przypadku rolników. Powstał apel w sprawie uwzględnienia potrzeb również pszczelarzy w trakcie planowania Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2020.

Inne konieczne zmiany miałyby objąć młodych pszczelarzy i pasieki ekologiczne. Przyjęte stanowisko jednoznacznie stwierdza, że obecnie głównymi beneficjentami wsparcia są firmy, które świadczą usługi na rzecz pszczelarstwa, a nie sami pszczelarze. W pisemnym stanowisku Marszałków znalazło się także miejsce na sugestię poszerzenia listy leków dopuszczalnych do zwalczania licznych chorób pszczół. Z całością dokumentu można się zapoznać na stronie Konwentu Marszałków.

Opracowano na podstawie:
Konwent.wzp, Małe gospodarstwa pasieczne potrzebują wsparcia, http://konwent.wzp.pl/aktualnosci/261-male-gospodarstwa-pasieczne-oczekuja-wsparcia.html, data publikacji: 2016.11.22, data odczytu: 2016.11.23.Liczba wyświetleń artykułu: 1264

Komentarze z forum pszczelarskiego

tulipan 2016-12-19 18:18:31

to dobrze ze marszałkowie zajeli się pszczółkami oby rozszerzyli takie spotkania no cały kraj byle szybciej bo szkoda pszczółek które mają ciężki los  Współpracują z portalem:

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ciasteczka imbirowe z miodem

Ogórki z miodem

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu