Portal Pszczelarski

Helena Rybak-Chmielewska - ostatnie pożegnanie

pszczelarstwo w Polsce Helena Rybak-Chmielewska

18 listopada 2016 roku zmarła w wieku 70 lat dr hab. prof. nadzw. Helena Rybak-Chmielewska, która była długoletnim pracownikiem naukowym Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa. Przez cały okres swojej kariery naukowej pracowała w Oddziale Pszczelnictwa w Puławach.

Pracę w Instytucie rozpoczęła w 1969 roku i aż do przejścia na emeryturę w 2014 roku zajmowała się pszczołami. Najpierw jako kierownik Zakładu Chemii i Technologii Produktów Pszczelich, a potem był kierownikiem akredytowanym Laboratorium Badania Jakości Produktów Pszczelich. Dr hab. Helena Rybak-Chmielewska była uznaną specjalistką w dziedzinie pszczelarstwa, znaną w kraju i zagranicą. Jako pierwsza osoba w Polsce dokonała ona charakterystyki fizykochemicznej najważniejszych odmian miodu, które są pozyskiwane w polskich warunkach poużytkowych. Jej dorobek naukowy obejmuje kilkadziesiąt publikacji naukowych.

Jednak dr hab. Helena Rybak-Chmielewska była przede wszystkim osobą, która z dużym zaangażowaniem przekazywała swoją wiedzę. Jej działalność naukowa miała za zadanie dotrzeć do wielu odbiorców, ale także wyjść naprzeciw potrzebom pszczelarzy.

Opracowano na podstawie:
Polski Związek Pszczelarski, Zawiadomienie o śmierci dr hab. prof. nadzw. Heleny Rybak-Chmielewskiej, http://www.zwiazekpszczelarski.pl/terazniejszosc/pszczelarze2, data publikacji: 2016.11.19, data odczytu: 2016.11.21.Liczba wyświetleń artykułu: 1850

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Kutia wigilijna z miodem pitnym

Rolada z szynki z pastą ziołową z olejem rzepakowym i morelami

Sałatka z ogórków w zalewie octowo-miodowej na zimę

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Ciasto czekoladowe z miodem - przepis

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Varroa destructor - cykl życiowy i rozwojowy

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny