Portal Pszczelarski

Helena Rybak-Chmielewska - ostatnie pożegnanie

pszczelarstwo w Polsce Helena Rybak-Chmielewska

18 listopada 2016 roku zmarła w wieku 70 lat dr hab. prof. nadzw. Helena Rybak-Chmielewska, która była długoletnim pracownikiem naukowym Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa. Przez cały okres swojej kariery naukowej pracowała w Oddziale Pszczelnictwa w Puławach.

Pracę w Instytucie rozpoczęła w 1969 roku i aż do przejścia na emeryturę w 2014 roku zajmowała się pszczołami. Najpierw jako kierownik Zakładu Chemii i Technologii Produktów Pszczelich, a potem był kierownikiem akredytowanym Laboratorium Badania Jakości Produktów Pszczelich. Dr hab. Helena Rybak-Chmielewska była uznaną specjalistką w dziedzinie pszczelarstwa, znaną w kraju i zagranicą. Jako pierwsza osoba w Polsce dokonała ona charakterystyki fizykochemicznej najważniejszych odmian miodu, które są pozyskiwane w polskich warunkach poużytkowych. Jej dorobek naukowy obejmuje kilkadziesiąt publikacji naukowych.

Jednak dr hab. Helena Rybak-Chmielewska była przede wszystkim osobą, która z dużym zaangażowaniem przekazywała swoją wiedzę. Jej działalność naukowa miała za zadanie dotrzeć do wielu odbiorców, ale także wyjść naprzeciw potrzebom pszczelarzy.

Opracowano na podstawie:
Polski Związek Pszczelarski, Zawiadomienie o śmierci dr hab. prof. nadzw. Heleny Rybak-Chmielewskiej, http://www.zwiazekpszczelarski.pl/terazniejszosc/pszczelarze2, data publikacji: 2016.11.19, data odczytu: 2016.11.21.Liczba wyświetleń artykułu: 2266

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Pszczoły i pszczelarstwo trzech kontynentów - zaproszenie na wykład

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim