Portal Pszczelarski

Przywrócenie stosowania zapraw neonikotynoidowych - czy nastąpi?

pszczelarstwo w Polsce Krajowa Rada Izb Rolniczych neonikotynoidy zaprawy neonikotynoidowe

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do Ministerstwa Rolnictwa z prośbą o czasowe przywrócenie możliwości stosowania zapraw neonikotynoidowych. Zakaz został wprowadzony w Unii Europejskiej ze względu na prawdopodobny negatywny ich wpływ na zdrowie pszczół. 

Zgodnie z informacjami podanymi przez portal Agro Fakt, rolnicy, na przykład tacy jak Jan Wysocki z okolic Łowicza, nie wierzą w szkodliwy wpływ zapraw rzepaku na obecność pszczół i innych owadów zapylających. Jego zdaniem wysadzenie zaprawionego rzepaku w sierpniu nie ma prawa mieć wpływu na zdrowie pszczół w kwietniu czy w maju już następnego roku. Rolnicy dodatkowo narzekają na plagi spowodowane przez szkodniki rzepaku, z którymi nie mają jak walczyć.

Krajowa Rada Izb Rolniczych podaje, że czasowe zezwolenie na stosowanie neonikotynoidów uzyskali rolnicy w Danii, Finlandii, Estonii, na Litwie, Łotwie oraz Węgrzech. Specjaliści, którzy między innymi wypowiadali się na łamach portalu Agro Fakt, wyrażali raczej sprzeciw wobec używania ochronnych zapraw w przypadku rzepaku jarego. Rolnicy bardzo liczą na zniesienie zakazu. Przypominamy, że dyskusja na ten temat ma się toczyć w Unii Europejskiej w 2017 roku. Pod uwagę ma być wzięte przede wszystkim dobro pszczół.

Opracowano na podstawie:
Agro Fakt, Czy jest szansa na zaprawy neonikotynoidowe?, https://www.agrofakt.pl/czy-jest-szansa-na-zaprawy-neonikotynoidowe/, data publikacji: 2016.11.14, data odczytu: 2016.11.14.Liczba wyświetleń artykułu: 2127

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.