Portal Pszczelarski

Przywrócenie stosowania zapraw neonikotynoidowych - czy nastąpi?

pszczelarstwo w Polsce Krajowa Rada Izb Rolniczych neonikotynoidy zaprawy neonikotynoidowe

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do Ministerstwa Rolnictwa z prośbą o czasowe przywrócenie możliwości stosowania zapraw neonikotynoidowych. Zakaz został wprowadzony w Unii Europejskiej ze względu na prawdopodobny negatywny ich wpływ na zdrowie pszczół. 

Zgodnie z informacjami podanymi przez portal Agro Fakt, rolnicy, na przykład tacy jak Jan Wysocki z okolic Łowicza, nie wierzą w szkodliwy wpływ zapraw rzepaku na obecność pszczół i innych owadów zapylających. Jego zdaniem wysadzenie zaprawionego rzepaku w sierpniu nie ma prawa mieć wpływu na zdrowie pszczół w kwietniu czy w maju już następnego roku. Rolnicy dodatkowo narzekają na plagi spowodowane przez szkodniki rzepaku, z którymi nie mają jak walczyć.

Krajowa Rada Izb Rolniczych podaje, że czasowe zezwolenie na stosowanie neonikotynoidów uzyskali rolnicy w Danii, Finlandii, Estonii, na Litwie, Łotwie oraz Węgrzech. Specjaliści, którzy między innymi wypowiadali się na łamach portalu Agro Fakt, wyrażali raczej sprzeciw wobec używania ochronnych zapraw w przypadku rzepaku jarego. Rolnicy bardzo liczą na zniesienie zakazu. Przypominamy, że dyskusja na ten temat ma się toczyć w Unii Europejskiej w 2017 roku. Pod uwagę ma być wzięte przede wszystkim dobro pszczół.

Opracowano na podstawie:
Agro Fakt, Czy jest szansa na zaprawy neonikotynoidowe?, https://www.agrofakt.pl/czy-jest-szansa-na-zaprawy-neonikotynoidowe/, data publikacji: 2016.11.14, data odczytu: 2016.11.14.



Liczba wyświetleń artykułu: 2706

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.