Portal Pszczelarski

Podsumowanie sezonu pszczelarskiego w kujawsko-pomorskim 2016

pszczelarstwo kujawsko-pomorskie sezon pszczelarski sezon pszczelarski 2016 Jacek Paul Pomorsko-Kujawski Związek Pszczelarzy Sławomir Wnuk cena miodu

W tym roku w rejonie kujawsko-pomorskim, jak w całym kraju, obfitość zbiorów miodu zależała przede wszystkim od pogody i bliskości roślin miododajnych. Jednak niektórych gatunków jest naprawdę sporo.

Strefa Agro opublikowała artykuł, w którym wypowiedział się między innymi Jacek Paul, prezes Pomorsko-Kujawskiego Związku Pszczelarzy i jednocześnie pszczelarz z powiatu inowrocławskiego. Padło w nim stwierdzenie, że tam, gdzie w sąsiedztwie rosła gryka albo facelia, zbiory są naprawdę dobre. W podobnym tonie wypowiedział się Sławomir Wnuk, pszczelarz z powiatu świeckiego. Zebrał on średnio 34 kilogramy miodu gryczanego z jednego ula. Obecność roślin miododajnych, takich jak facelia czy gryka, wiąże się z unijnymi wymogami dotyczącymi zazielenienia.

Z powodu upałów i suszy w tym roku nie dopisał miód lipowy i akacjowy. Ceny miodu w tym regionie nie zmieniają się od lat i wynoszą około 30-35 złotych za miód faceliowy, gryczany lub lipowy. Droższy jest spadziowy oraz wrzosowy, nieco tańszy – rzepakowy. Więcej trzeba też zapłacić za miód ekologiczny.

Opracowano na podstawie:
Strefa Agro, Zazielenienie nakarmiło pszczoły. Miód faceliowy i gryczany pobił rekord!, http://www.strefaagro.pomorska.pl/artykul/zazielenienie-nakarmilo-pszczoly-miod-faceliowy-i-gryczany-pobil-rekord, data publikacji: 2016.11.10, data odczytu: 2016.11.10.Liczba wyświetleń artykułu: 1295

Komentarze z forum pszczelarskiego

arek 2016-11-13 19:32:15

Czyli ceny miodu są takie same jak wszędzie :) No może poza Krupówkami, bo tam wszystko jest droższe...  Współpracują z portalem:

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Zimowy torcik z żurawiną i kremem z białej czekolady

Krążki owsiane z żurawiną i miodem

Szarlotka z karmelizowanymi migdałami

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll