Portal Pszczelarski

Zgnilec amerykański w powiecie jaworznickim 2016

pszczelarstwo śląskie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w powiecie jaworznickim zgnilec amerykański w Jaworznie

To nie koniec ekspansji zgnilca amerykańskiego w polskich pasiekach. Kolejny obszar zapowietrzony został wyznaczony w okolicach Jaworzna w województwie śląskim.

Jak informuje portal Jaw.pl Jaworznicki Portal Społecznościowy, specjalne znaki informujące o pojawieniu się zgnilca amerykańskiego pszczół znajdują się tuż za granicą miasta Jaworzno, jadąc od strony Sosiny. W samym mieście nie stwierdzono tej choroby. 

W przypadku wykrycia choroby w pasiece, musi ona zostać zlikwidowana. Zgnilec amerykański jest odporny na wysoką temperaturę i większość środków chemicznych. Do tego jest to choroba, która może przetrwać nawet dziesięciolecia. Nic więc dziwnego, że i w tym przypadku konieczna okazała się interwencja powiatowego lekarza weterynarii. Decyzja o wytyczeniu obszaru zapowietrzonego pomoże ochronić zdrowe pasieki. 

Opracowano na podstawie:
Jaw.pl Jaworznicki Portal Społecznościowy, Uwaga! Zgnilec amerykański zaatakował pszczoły, http://www.jaw.pl/2016/11/uwaga-zgnilec-amerykanski-zaatakowal-pszczoly/, data publikacji: 2016.11.08, data odczytu: 2016.11.09.
Gazeta Śląska, Uwaga! Zgnilec amerykański zaatakował pszczoły, http://gazetaslaska.pl/uncategorized/uwaga-zgnilec-amerykanski-zaatakowal-pszczoly/, data publikacji: 2016.11.09, data odczytu: 2016.11.09.Liczba wyświetleń artykułu: 1624

Komentarze z forum pszczelarskiego

factis 2016-11-10 16:39:03

Małopolska i województwo śląskie w tym roku ma faktyczny problem ze zgnilcem. Chyba muszą zostać wprowadzone jakieś zmiany w ustawodawstwie bo zaraz cała Polska będzie walczyć z plagą zgnilca...

arek 2016-11-12 15:37:29

Bardzo przykra sprawa. Mam nadzieję, że na nowy rok już nie będzie takich problemów w polskich pasiekach...

Bikej0909 2016-11-15 13:04:47

zapewne od zakupu odkładów
powinno czym predzej zabronic sprzedazy odkładów a wprowadzic sprzedaz TYLKO pakietow 1,2-1,5kg!!!

oro54 2016-11-15 14:23:00

Pszczelarze, którzy produkują odkłady, legalne, refundowane muszą na wiosnę dać do badania próbki zimowego osypu i plastrów celem określenia zdrowotności pszczół. Dopiero w oparciu o te badania mogą rozpocząć produkcję odkładów. A przetrwalniki zgnilca znajdują się w każdej pasiece, tylko cały problem w tym aby ich ilość nie przekroczyła krytycznego poziomu, powodującego rozwój choroby. Choroba ta pojawia się zazwyczaj w rodzinach z jakieś przyczyny osłabionych, mających słabszą odporność.

michal-trabka 2016-11-16 07:48:51

Aż takiej wiedzy nie mam, ale zastanawia mnie to, jakie są koszty takiego badania i czy gdzieś jest lista osób od których legalnie można kupić odkłady? Ogłoszeń o sprzedaży odkładów jest multum. Jak zweryfikować, kto może a kto nie je sprzedać?

oro54 2016-11-16 10:47:41

Sprzedawać pszczoły na razie może każdy i daj Boże, żeby tak pozostało jak najdłużej. Rejestry osób zajmujących się produkcją odkładów znajdują się w Związkach Pszczelarskich zajmujących się sprawami refundacji dla pszczelarzy na danym terenie oraz w SPP Polanka. Badanie takie kosztuje ponad 500 zł i to było jedną z przyczyn, że zmniejszyła się liczba certyfikowanych producentów. Innym sposobem jest zamówienie odkładów od zaufanego i znanego pszczelarza. Znacznie to ogranicza ryzyko nabycia odkładu nie spełniającego zakładane wymagania. Rynek sam nierzetelnych producentów wyeliminuje z obiegu. "Pantoflowa poczta" jest niezwykle skuteczna.  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Dyniowe drożdżowe z awokado

Racuchy z bananami i miodem

Puchowa owsianka na różanym mleku