Portal Pszczelarski

Zgnilec amerykański w powiecie jaworznickim 2016

pszczelarstwo śląskie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w powiecie jaworznickim zgnilec amerykański w Jaworznie

To nie koniec ekspansji zgnilca amerykańskiego w polskich pasiekach. Kolejny obszar zapowietrzony został wyznaczony w okolicach Jaworzna w województwie śląskim.

Jak informuje portal Jaw.pl Jaworznicki Portal Społecznościowy, specjalne znaki informujące o pojawieniu się zgnilca amerykańskiego pszczół znajdują się tuż za granicą miasta Jaworzno, jadąc od strony Sosiny. W samym mieście nie stwierdzono tej choroby. 

W przypadku wykrycia choroby w pasiece, musi ona zostać zlikwidowana. Zgnilec amerykański jest odporny na wysoką temperaturę i większość środków chemicznych. Do tego jest to choroba, która może przetrwać nawet dziesięciolecia. Nic więc dziwnego, że i w tym przypadku konieczna okazała się interwencja powiatowego lekarza weterynarii. Decyzja o wytyczeniu obszaru zapowietrzonego pomoże ochronić zdrowe pasieki. 

Opracowano na podstawie:
Jaw.pl Jaworznicki Portal Społecznościowy, Uwaga! Zgnilec amerykański zaatakował pszczoły, http://www.jaw.pl/2016/11/uwaga-zgnilec-amerykanski-zaatakowal-pszczoly/, data publikacji: 2016.11.08, data odczytu: 2016.11.09.
Gazeta Śląska, Uwaga! Zgnilec amerykański zaatakował pszczoły, http://gazetaslaska.pl/uncategorized/uwaga-zgnilec-amerykanski-zaatakowal-pszczoly/, data publikacji: 2016.11.09, data odczytu: 2016.11.09.Liczba wyświetleń artykułu: 1519

Komentarze z forum pszczelarskiego

factis

2016-11-10 16:39:03

Małopolska i województwo śląskie w tym roku ma faktyczny problem ze zgnilcem. Chyba muszą zostać wprowadzone jakieś zmiany w ustawodawstwie bo zaraz cała Polska będzie walczyć z plagą zgnilca...

arek

2016-11-12 15:37:29

Bardzo przykra sprawa. Mam nadzieję, że na nowy rok już nie będzie takich problemów w polskich pasiekach...

Bikej0909

2016-11-15 13:04:47

zapewne od zakupu odkładów
powinno czym predzej zabronic sprzedazy odkładów a wprowadzic sprzedaz TYLKO pakietow 1,2-1,5kg!!!

oro54

2016-11-15 14:23:00

Pszczelarze, którzy produkują odkłady, legalne, refundowane muszą na wiosnę dać do badania próbki zimowego osypu i plastrów celem określenia zdrowotności pszczół. Dopiero w oparciu o te badania mogą rozpocząć produkcję odkładów. A przetrwalniki zgnilca znajdują się w każdej pasiece, tylko cały problem w tym aby ich ilość nie przekroczyła krytycznego poziomu, powodującego rozwój choroby. Choroba ta pojawia się zazwyczaj w rodzinach z jakieś przyczyny osłabionych, mających słabszą odporność.

michal-trabka

2016-11-16 07:48:51

Aż takiej wiedzy nie mam, ale zastanawia mnie to, jakie są koszty takiego badania i czy gdzieś jest lista osób od których legalnie można kupić odkłady? Ogłoszeń o sprzedaży odkładów jest multum. Jak zweryfikować, kto może a kto nie je sprzedać?

oro54

2016-11-16 10:47:41

Sprzedawać pszczoły na razie może każdy i daj Boże, żeby tak pozostało jak najdłużej. Rejestry osób zajmujących się produkcją odkładów znajdują się w Związkach Pszczelarskich zajmujących się sprawami refundacji dla pszczelarzy na danym terenie oraz w SPP Polanka. Badanie takie kosztuje ponad 500 zł i to było jedną z przyczyn, że zmniejszyła się liczba certyfikowanych producentów. Innym sposobem jest zamówienie odkładów od zaufanego i znanego pszczelarza. Znacznie to ogranicza ryzyko nabycia odkładu nie spełniającego zakładane wymagania. Rynek sam nierzetelnych producentów wyeliminuje z obiegu. "Pantoflowa poczta" jest niezwykle skuteczna.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.