Portal Pszczelarski

Popyt na miód w Polsce nie nadąża za podażą 2016

pszczelarstwo w Polsce popyt na miód podaż miodu miód z Rumunii miód z Ukrainy miód z Chin

Pod względem ilości uli, Polska plasuje się na szóstym miejscu w Unii Europejskiej. Jednak 60 procent spośród zarejestrowanych w kraju pszczelarzy, posiada pasiekę o liczebności nie przekraczającej 20 uli.

W tekście pochodzącym z Gazety Wyborczej pada stwierdzenie, że w Polsce podaż miodu nie nadąża za popytem na niego. Rocznie w kraju pozyskuje się około 20 tysięcy ton tego produktu, z czego blisko połowa trafia poza granice Polski, głównie do Niemiec i Francji. Konsumenci nadal najchętniej kupują produkty pszczele bezpośrednio od pszczelarza, ale wzrasta również udział w rynku stoisk z regionalnymi specjałami. Nic dziwnego, w końcu smak miodu może się znacząco różnić ze względu na miejsce jego pochodzenia. Polski miód często zastępuje tańszy, sprowadzany z Rumunii, Ukrainy oraz Chin.

Miód jest towarem nie tak łatwo dostępnym dla kupującego w dużej mierze ze względu na rozdrobnienie pasiek w Polsce. Dla większości pszczelarzy hodowla pszczół jest po prostu hobby, a nie szansą na duży zarobek. Z danych podanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w 2010 roku zaledwie 16 procent miodu trafiało do skupu. Obecnie szansą dla pszczelarzy na dotarcie do większego grona kupujących są coraz modniejsze targi śniadaniowe, bazarki smaku i imprezy regionalne. Zmieniła się również demografia konsumentów miodu. Niegdyś były to osoby starsze przyzwyczajone do jego smaku z dzieciństwa i traktujące go jak naturalne lekarstwo. Obecnie miód spożywa coraz więcej młodych osób, dla których jest to bardziej dietetyczne zastępstwo cukru.

Opracowano na podstawie:
Gazeta Wyborcza, Miodowe żniwa w polskich pasiekach, http://wyborcza.pl/1,75248,20945115,miodowe-zniwa-w-polskich-pasiekach.html, data publikacji: 2016.11.08, data odczytu: 2016.11.09.Liczba wyświetleń artykułu: 3937

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.