Portal Pszczelarski

Popyt na miód w Polsce nie nadąża za podażą 2016

pszczelarstwo w Polsce popyt na miód podaż miodu miód z Rumunii miód z Ukrainy miód z Chin

Pod względem ilości uli, Polska plasuje się na szóstym miejscu w Unii Europejskiej. Jednak 60 procent spośród zarejestrowanych w kraju pszczelarzy, posiada pasiekę o liczebności nie przekraczającej 20 uli.

W tekście pochodzącym z Gazety Wyborczej pada stwierdzenie, że w Polsce podaż miodu nie nadąża za popytem na niego. Rocznie w kraju pozyskuje się około 20 tysięcy ton tego produktu, z czego blisko połowa trafia poza granice Polski, głównie do Niemiec i Francji. Konsumenci nadal najchętniej kupują produkty pszczele bezpośrednio od pszczelarza, ale wzrasta również udział w rynku stoisk z regionalnymi specjałami. Nic dziwnego, w końcu smak miodu może się znacząco różnić ze względu na miejsce jego pochodzenia. Polski miód często zastępuje tańszy, sprowadzany z Rumunii, Ukrainy oraz Chin.

Miód jest towarem nie tak łatwo dostępnym dla kupującego w dużej mierze ze względu na rozdrobnienie pasiek w Polsce. Dla większości pszczelarzy hodowla pszczół jest po prostu hobby, a nie szansą na duży zarobek. Z danych podanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w 2010 roku zaledwie 16 procent miodu trafiało do skupu. Obecnie szansą dla pszczelarzy na dotarcie do większego grona kupujących są coraz modniejsze targi śniadaniowe, bazarki smaku i imprezy regionalne. Zmieniła się również demografia konsumentów miodu. Niegdyś były to osoby starsze przyzwyczajone do jego smaku z dzieciństwa i traktujące go jak naturalne lekarstwo. Obecnie miód spożywa coraz więcej młodych osób, dla których jest to bardziej dietetyczne zastępstwo cukru.

Opracowano na podstawie:
Gazeta Wyborcza, Miodowe żniwa w polskich pasiekach, http://wyborcza.pl/1,75248,20945115,miodowe-zniwa-w-polskich-pasiekach.html, data publikacji: 2016.11.08, data odczytu: 2016.11.09.



Liczba wyświetleń artykułu: 5036

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Kontrola jakości miodu

Skład miodu

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ciasteczka imbirowe z miodem

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Pierniczki na miodzie