Portal Pszczelarski

Czy pszczół w Polsce przybywa czy ubywa?

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo Jerzy Wilde liczba pszczół w Polsce

Polskie pszczoły mają się całkiem dobrze. Nie jest to zasługa hobbystów, którzy ule stawiają w miastach, a raczej profesjonalistów, dla których pozyskiwanie miodu i innych produktów jest normalną pracą.

Na stronie Dziennik.pl pojawił się artykuł oceniający faktyczną kondycję pszczoły miodnej w Polsce. Jest to swoista odpowiedź na liczne medialne doniesienia dotyczące słabej kondycji polskich pszczół i liczne zagrożenia dla ich przetrwania. Tymczasem wedle danych statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego, na które powołuje się autor, podczas gdy w 2005 roku w Polsce było 830 tysięcy rodzin tych owadów, w 2010 było ich już ponad 870 tysięcy, a w 2014 roku – prawie 970 tysięcy. To naprawdę duży wzrost. Podobna sytuacja dotyczy również liczby pszczelarzy. W 2005 roku było ich 37 tysięcy, a w 2014 - już ponad 40 tysięcy. Liczby te dotyczą osób zrzeszonych i niezrzeszonych, można więc założyć, że ta liczba jest jeszcze większa.

Profesor Jerzy Wilde, kierownik Katedry Pszczelarstwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zakłada, że te liczby mogą być jeszcze większe. Zgodnie z danymi zarejestrowanymi przez powiatowych lekarzy weterynarii, rodzin pszczelich jest ponad 1,4 miliona, a pszczelarzy – ponad 60 tysięcy. Rozbieżności wynikają z braku nakazu wyrejestrowania rodzin pszczelich, na przykład przy ich sprzedaży. Mimo tego można zauważyć zdecydowaną tendencję wzrostową, jeżeli chodzi o liczbę pszczół i liczbę pasjonatów.

Opracowano na podstawie:
Dziennik.pl, Pszczoły giną i jest ich coraz mniej? Nie w Polsce... Nad Wisłą pszczeli biznes ma się świetnie, http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/534848,pszczoly-gina-i-jest-ich-coraz-mniej-nie-w-polsce-nad-wisla-pszczeli-biznes-ma-sie-swietnie.html, data publikacji: 2016.11.06, data odczytu: 2016.11.07.Liczba wyświetleń artykułu: 4495

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower! w Polsce i za granicą

O co chodzi w BeePower!?

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016