Portal Pszczelarski

Czy pszczół w Polsce przybywa czy ubywa?

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo Jerzy Wilde liczba pszczół w Polsce

Polskie pszczoły mają się całkiem dobrze. Nie jest to zasługa hobbystów, którzy ule stawiają w miastach, a raczej profesjonalistów, dla których pozyskiwanie miodu i innych produktów jest normalną pracą.

Na stronie Dziennik.pl pojawił się artykuł oceniający faktyczną kondycję pszczoły miodnej w Polsce. Jest to swoista odpowiedź na liczne medialne doniesienia dotyczące słabej kondycji polskich pszczół i liczne zagrożenia dla ich przetrwania. Tymczasem wedle danych statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego, na które powołuje się autor, podczas gdy w 2005 roku w Polsce było 830 tysięcy rodzin tych owadów, w 2010 było ich już ponad 870 tysięcy, a w 2014 roku – prawie 970 tysięcy. To naprawdę duży wzrost. Podobna sytuacja dotyczy również liczby pszczelarzy. W 2005 roku było ich 37 tysięcy, a w 2014 - już ponad 40 tysięcy. Liczby te dotyczą osób zrzeszonych i niezrzeszonych, można więc założyć, że ta liczba jest jeszcze większa.

Profesor Jerzy Wilde, kierownik Katedry Pszczelarstwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zakłada, że te liczby mogą być jeszcze większe. Zgodnie z danymi zarejestrowanymi przez powiatowych lekarzy weterynarii, rodzin pszczelich jest ponad 1,4 miliona, a pszczelarzy – ponad 60 tysięcy. Rozbieżności wynikają z braku nakazu wyrejestrowania rodzin pszczelich, na przykład przy ich sprzedaży. Mimo tego można zauważyć zdecydowaną tendencję wzrostową, jeżeli chodzi o liczbę pszczół i liczbę pasjonatów.

Opracowano na podstawie:
Dziennik.pl, Pszczoły giną i jest ich coraz mniej? Nie w Polsce... Nad Wisłą pszczeli biznes ma się świetnie, http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/534848,pszczoly-gina-i-jest-ich-coraz-mniej-nie-w-polsce-nad-wisla-pszczeli-biznes-ma-sie-swietnie.html, data publikacji: 2016.11.06, data odczytu: 2016.11.07.Liczba wyświetleń artykułu: 4201

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.