Portal Pszczelarski

Czy pszczół w Polsce przybywa czy ubywa?

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo Jerzy Wilde liczba pszczół w Polsce

Polskie pszczoły mają się całkiem dobrze. Nie jest to zasługa hobbystów, którzy ule stawiają w miastach, a raczej profesjonalistów, dla których pozyskiwanie miodu i innych produktów jest normalną pracą.

Na stronie Dziennik.pl pojawił się artykuł oceniający faktyczną kondycję pszczoły miodnej w Polsce. Jest to swoista odpowiedź na liczne medialne doniesienia dotyczące słabej kondycji polskich pszczół i liczne zagrożenia dla ich przetrwania. Tymczasem wedle danych statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego, na które powołuje się autor, podczas gdy w 2005 roku w Polsce było 830 tysięcy rodzin tych owadów, w 2010 było ich już ponad 870 tysięcy, a w 2014 roku – prawie 970 tysięcy. To naprawdę duży wzrost. Podobna sytuacja dotyczy również liczby pszczelarzy. W 2005 roku było ich 37 tysięcy, a w 2014 - już ponad 40 tysięcy. Liczby te dotyczą osób zrzeszonych i niezrzeszonych, można więc założyć, że ta liczba jest jeszcze większa.

Profesor Jerzy Wilde, kierownik Katedry Pszczelarstwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zakłada, że te liczby mogą być jeszcze większe. Zgodnie z danymi zarejestrowanymi przez powiatowych lekarzy weterynarii, rodzin pszczelich jest ponad 1,4 miliona, a pszczelarzy – ponad 60 tysięcy. Rozbieżności wynikają z braku nakazu wyrejestrowania rodzin pszczelich, na przykład przy ich sprzedaży. Mimo tego można zauważyć zdecydowaną tendencję wzrostową, jeżeli chodzi o liczbę pszczół i liczbę pasjonatów.

Opracowano na podstawie:
Dziennik.pl, Pszczoły giną i jest ich coraz mniej? Nie w Polsce... Nad Wisłą pszczeli biznes ma się świetnie, http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/534848,pszczoly-gina-i-jest-ich-coraz-mniej-nie-w-polsce-nad-wisla-pszczeli-biznes-ma-sie-swietnie.html, data publikacji: 2016.11.06, data odczytu: 2016.11.07.



Liczba wyświetleń artykułu: 5160

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie