Portal Pszczelarski

Którą organizację pszczelarską wybrać?

Na zdjęciu: pszczelarze z Connecticut Beekeepers Association. Źródło zdjęcia: http://ctbees.com/wp-content/uploads/2013/08/Beekeeper-Meeting2.jpg

organizacja pszczelarska stowarzyszenie pszczelarskie związek pszczelarski Polski Związek Pszczelarski korzyści z bycia członkiem organizacji pszczelarskiej Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich

Jest alternatywa!

Każdy pszczelarz, który jest dopiero na początku swojej przygody z pszczelarstwem, poszukuje jakiegoś wsparcia z zewnątrz. Dobrym pomysłem jest zapisanie się do związku pszczelarskiego. Przed podjęciem takiej decyzji warto jednak poznać ofertę innych organizacji pszczelarskich, takich jak zrzeszenia, stowarzyszenia czy spółdzielnie.

Polski Związek Pszczelarski i jego regionalne odnogi wydaje się początkowo jedynym słusznym wyborem. I owszem – z wielu względów warto wstąpić w szeregi jego członków. Pszczelarze zrzeszeni w związku mogą liczyć na wsparcie, nie tylko merytoryczne, ale też finansowe – mogą kupować taniej leki i inne produkty pszczele, biorą też udział w szkoleniach czy konferencjach organizowanych przez poszczególne koła pszczelarzy. Jednak związki to nie jedyna forma zrzeszania się pszczelarzy. Coraz częściej powstają też zrzeszenia, stowarzyszenia, a nawet spółdzielnie pszczelarskie, w których członkostwo może być również satysfakcjonujące i nie jest usankcjonowane odgórnymi, często dość przestarzałymi przepisami. Co wybrać? Po pierwsze – szukajmy w miarę możliwości czegoś na naszym terenie. Pszczelarz z województwa warmińsko-mazurskiego raczej nie będzie czerpał zbyt wiele satysfakcji z uczestnictwa w organizacji pszczelarskiej na Podkarpaciu. Po drugie – dobrym pomysłem jest wnikliwe przeczytanie statutów każdej z interesujących nas organizacji – tam najszybciej wyłapiemy wszystkie plusy i minusy uczestnictwa w stowarzyszeniu.

Oczywiście, jest tez pewna grupa pszczelarzy, którzy nie należą i nie chcą należeć do żadnej z organizacji. I mają do tego prawo – szczególnie wtedy, gdy prowadzą niewielką, hobbystyczna pasiekę. Właściciele jednego czy dwa uli też niekoniecznie potrzebują zrzeszenia. Wielu pszczelarzy wstępuje do takich organizacji z powodów finansowych – tylko tak mogą dostać, na przykład pomoc finansową z programu „Wsparcie rynku produktów pszczelich”. Właściciele takich mikropasiek z pomocy takiej i tak nie mogą skorzystać. Nie robi im więc różnicy, czy są zrzeszeni, czy nie. Co więcej, niektórzy pszczelarze po prostu cenią sobie niezależność i nie podoba im się narzucanie jakichkolwiek zbiorowych zasad.

Zobacz również:

Dlaczego warto być członkiem organizacji pszczelarskiej?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 8682

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Nan-e qandi

Chałka z szafranem i miodem

Kapusta czerwona z porto