Portal Pszczelarski

Pszczeli Port

Którą organizację pszczelarską wybrać?

Na zdjęciu: pszczelarze z Connecticut Beekeepers Association. Źródło zdjęcia: http://ctbees.com/wp-content/uploads/2013/08/Beekeeper-Meeting2.jpg

organizacja pszczelarska stowarzyszenie pszczelarskie związek pszczelarski Polski Związek Pszczelarski korzyści z bycia członkiem organizacji pszczelarskiej Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich

Jest alternatywa!

Każdy pszczelarz, który jest dopiero na początku swojej przygody z pszczelarstwem, poszukuje jakiegoś wsparcia z zewnątrz. Dobrym pomysłem jest zapisanie się do związku pszczelarskiego. Przed podjęciem takiej decyzji warto jednak poznać ofertę innych organizacji pszczelarskich, takich jak zrzeszenia, stowarzyszenia czy spółdzielnie.

Polski Związek Pszczelarski i jego regionalne odnogi wydaje się początkowo jedynym słusznym wyborem. I owszem – z wielu względów warto wstąpić w szeregi jego członków. Pszczelarze zrzeszeni w związku mogą liczyć na wsparcie, nie tylko merytoryczne, ale też finansowe – mogą kupować taniej leki i inne produkty pszczele, biorą też udział w szkoleniach czy konferencjach organizowanych przez poszczególne koła pszczelarzy. Jednak związki to nie jedyna forma zrzeszania się pszczelarzy. Coraz częściej powstają też zrzeszenia, stowarzyszenia, a nawet spółdzielnie pszczelarskie, w których członkostwo może być również satysfakcjonujące i nie jest usankcjonowane odgórnymi, często dość przestarzałymi przepisami. Co wybrać? Po pierwsze – szukajmy w miarę możliwości czegoś na naszym terenie. Pszczelarz z województwa warmińsko-mazurskiego raczej nie będzie czerpał zbyt wiele satysfakcji z uczestnictwa w organizacji pszczelarskiej na Podkarpaciu. Po drugie – dobrym pomysłem jest wnikliwe przeczytanie statutów każdej z interesujących nas organizacji – tam najszybciej wyłapiemy wszystkie plusy i minusy uczestnictwa w stowarzyszeniu.

Oczywiście, jest tez pewna grupa pszczelarzy, którzy nie należą i nie chcą należeć do żadnej z organizacji. I mają do tego prawo – szczególnie wtedy, gdy prowadzą niewielką, hobbystyczna pasiekę. Właściciele jednego czy dwa uli też niekoniecznie potrzebują zrzeszenia. Wielu pszczelarzy wstępuje do takich organizacji z powodów finansowych – tylko tak mogą dostać, na przykład pomoc finansową z programu „Wsparcie rynku produktów pszczelich”. Właściciele takich mikropasiek z pomocy takiej i tak nie mogą skorzystać. Nie robi im więc różnicy, czy są zrzeszeni, czy nie. Co więcej, niektórzy pszczelarze po prostu cenią sobie niezależność i nie podoba im się narzucanie jakichkolwiek zbiorowych zasad.

Zobacz również:

Dlaczego warto być członkiem organizacji pszczelarskiej?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 6648

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.