Portal Pszczelarski

Którą organizację pszczelarską wybrać?

Na zdjęciu: pszczelarze z Connecticut Beekeepers Association. Źródło zdjęcia: http://ctbees.com/wp-content/uploads/2013/08/Beekeeper-Meeting2.jpg

organizacja pszczelarska stowarzyszenie pszczelarskie związek pszczelarski Polski Związek Pszczelarski korzyści z bycia członkiem organizacji pszczelarskiej Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich

Jest alternatywa!

Każdy pszczelarz, który jest dopiero na początku swojej przygody z pszczelarstwem, poszukuje jakiegoś wsparcia z zewnątrz. Dobrym pomysłem jest zapisanie się do związku pszczelarskiego. Przed podjęciem takiej decyzji warto jednak poznać ofertę innych organizacji pszczelarskich, takich jak zrzeszenia, stowarzyszenia czy spółdzielnie.

Polski Związek Pszczelarski i jego regionalne odnogi wydaje się początkowo jedynym słusznym wyborem. I owszem – z wielu względów warto wstąpić w szeregi jego członków. Pszczelarze zrzeszeni w związku mogą liczyć na wsparcie, nie tylko merytoryczne, ale też finansowe – mogą kupować taniej leki i inne produkty pszczele, biorą też udział w szkoleniach czy konferencjach organizowanych przez poszczególne koła pszczelarzy. Jednak związki to nie jedyna forma zrzeszania się pszczelarzy. Coraz częściej powstają też zrzeszenia, stowarzyszenia, a nawet spółdzielnie pszczelarskie, w których członkostwo może być również satysfakcjonujące i nie jest usankcjonowane odgórnymi, często dość przestarzałymi przepisami. Co wybrać? Po pierwsze – szukajmy w miarę możliwości czegoś na naszym terenie. Pszczelarz z województwa warmińsko-mazurskiego raczej nie będzie czerpał zbyt wiele satysfakcji z uczestnictwa w organizacji pszczelarskiej na Podkarpaciu. Po drugie – dobrym pomysłem jest wnikliwe przeczytanie statutów każdej z interesujących nas organizacji – tam najszybciej wyłapiemy wszystkie plusy i minusy uczestnictwa w stowarzyszeniu.

Oczywiście, jest tez pewna grupa pszczelarzy, którzy nie należą i nie chcą należeć do żadnej z organizacji. I mają do tego prawo – szczególnie wtedy, gdy prowadzą niewielką, hobbystyczna pasiekę. Właściciele jednego czy dwa uli też niekoniecznie potrzebują zrzeszenia. Wielu pszczelarzy wstępuje do takich organizacji z powodów finansowych – tylko tak mogą dostać, na przykład pomoc finansową z programu „Wsparcie rynku produktów pszczelich”. Właściciele takich mikropasiek z pomocy takiej i tak nie mogą skorzystać. Nie robi im więc różnicy, czy są zrzeszeni, czy nie. Co więcej, niektórzy pszczelarze po prostu cenią sobie niezależność i nie podoba im się narzucanie jakichkolwiek zbiorowych zasad.

Zobacz również:

Dlaczego warto być członkiem organizacji pszczelarskiej?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 9480

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

O co chodzi w BeePower!?

BeePower! w Polsce i za granicą

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Biały miód leśny z Mount Oku

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.