Portal Pszczelarski

Którą organizację pszczelarską wybrać?

Na zdjęciu: pszczelarze z Connecticut Beekeepers Association. Źródło zdjęcia: http://ctbees.com/wp-content/uploads/2013/08/Beekeeper-Meeting2.jpg

organizacja pszczelarska stowarzyszenie pszczelarskie związek pszczelarski Polski Związek Pszczelarski korzyści z bycia członkiem organizacji pszczelarskiej Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich

Jest alternatywa!

Każdy pszczelarz, który jest dopiero na początku swojej przygody z pszczelarstwem, poszukuje jakiegoś wsparcia z zewnątrz. Dobrym pomysłem jest zapisanie się do związku pszczelarskiego. Przed podjęciem takiej decyzji warto jednak poznać ofertę innych organizacji pszczelarskich, takich jak zrzeszenia, stowarzyszenia czy spółdzielnie.

Polski Związek Pszczelarski i jego regionalne odnogi wydaje się początkowo jedynym słusznym wyborem. I owszem – z wielu względów warto wstąpić w szeregi jego członków. Pszczelarze zrzeszeni w związku mogą liczyć na wsparcie, nie tylko merytoryczne, ale też finansowe – mogą kupować taniej leki i inne produkty pszczele, biorą też udział w szkoleniach czy konferencjach organizowanych przez poszczególne koła pszczelarzy. Jednak związki to nie jedyna forma zrzeszania się pszczelarzy. Coraz częściej powstają też zrzeszenia, stowarzyszenia, a nawet spółdzielnie pszczelarskie, w których członkostwo może być również satysfakcjonujące i nie jest usankcjonowane odgórnymi, często dość przestarzałymi przepisami. Co wybrać? Po pierwsze – szukajmy w miarę możliwości czegoś na naszym terenie. Pszczelarz z województwa warmińsko-mazurskiego raczej nie będzie czerpał zbyt wiele satysfakcji z uczestnictwa w organizacji pszczelarskiej na Podkarpaciu. Po drugie – dobrym pomysłem jest wnikliwe przeczytanie statutów każdej z interesujących nas organizacji – tam najszybciej wyłapiemy wszystkie plusy i minusy uczestnictwa w stowarzyszeniu.

Oczywiście, jest tez pewna grupa pszczelarzy, którzy nie należą i nie chcą należeć do żadnej z organizacji. I mają do tego prawo – szczególnie wtedy, gdy prowadzą niewielką, hobbystyczna pasiekę. Właściciele jednego czy dwa uli też niekoniecznie potrzebują zrzeszenia. Wielu pszczelarzy wstępuje do takich organizacji z powodów finansowych – tylko tak mogą dostać, na przykład pomoc finansową z programu „Wsparcie rynku produktów pszczelich”. Właściciele takich mikropasiek z pomocy takiej i tak nie mogą skorzystać. Nie robi im więc różnicy, czy są zrzeszeni, czy nie. Co więcej, niektórzy pszczelarze po prostu cenią sobie niezależność i nie podoba im się narzucanie jakichkolwiek zbiorowych zasad.

Zobacz również:

Dlaczego warto być członkiem organizacji pszczelarskiej?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 10069

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Ewidencje przy rozliczaniu się na podstawie PKPiR

Przygotowanie projektów w ramach programu Wsparcia Rynku Produktów Pszczelich 2016/2017

Pszczelarz a faktura VAT RR

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ciasto orzechowe z miodem

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Ser twarogowy z miodem i orzechami