Portal Pszczelarski

Projekt zwiększenia limitów dla ukraińskiego miodu w Parlamencie Europejskim

pszczelarstwo w Polsce miód z Ukrainy DCFTA

Ciąg dalszy zamieszania wokół propozycji pogłębienia współpracy rolnej między Unią Europejską, a Ukrainą. Pomimo, że umowa o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu, czyli DCFTA obowiązuje od stycznia, dotychczas były w niej przewidziane ograniczenia, które miały chronić producentów żywności z terenów UE. Niedługo może się to zmienić. 

Jak informuje portal Farmer.pl, Komisja Europejska wyszła z propozycją zwiększenia limitów na wwóz niektórych produktów, przez co zwiększyć się ma pomoc oferowana Ukrainie. Zgodnie z nowymi ustaleniami, nasi sąsiedzi ze Wschodu mogliby bezcłowo sprzedać na terenie Unii Europejskiej 3 tysiące ton miodu. Jak obawiają się polscy pszczelarze, większość z tych produktów mogłoby znaleźć się na terenie naszego kraju i być wykorzystywana przez nieuczciwą konkurencję. Taki miód pod zmienioną etykietą mógłby być sprzedawany konsumentom w bardzo atrakcyjnej cenie.

Problemy rolników zauważyli politycy. W rozmowie z Polską Agencją Prasową senator z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Chróścikowski stwierdził, że polscy rolnicy rozumieją problemy Ukrainy, ale działania prowadzone przez Komisję Europejską są bardzo niepokojące. Jednocześnie Chróścikowski zaznaczył, że producenci z Ukrainy nie spełniają tych samych wymogów, co Polacy i rolnicy z reszty krajów unijnych. Jest to również działanie na niekorzyść polskich producentów między innymi miodu. 

Tymczasem projekt rozporządzenia trafił już do Parlamentu Europejskiego. Europoseł Jarosław Wałęsa, który jest sprawozdawcą raportu w tej sprawie uspokaja, że będzie on dokładnie analizował skutki wynikające ze zwiększenia kontyngentu oraz wpływ umowy DCFTA na polski rynek.

Opracowano na podstawie:
Farmer.pl, UE chce więcej plonów z Ukrainy; polscy rolnicy zaniepokojeni, http://www.farmer.pl/fakty/ue-chce-wiecej-plonow-z-ukrainy-polscy-rolnicy-zaniepokojeni,67933,1.html, data publikacji: 2016.11.08, data odczytu: 2016.11.08.

Zobacz również:

Miód z Ukrainy może wyprzeć polski miódLiczba wyświetleń artykułu: 2022

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Ciasto czekoladowe z miodem - przepis

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Pierogi z kaszą jaglaną, jabłkami i miodem

Irlandzkie bułeczki owsiane z miodem

Sałatka z kalafiora z miodem

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.