Portal Pszczelarski

Projekt zwiększenia limitów dla ukraińskiego miodu w Parlamencie Europejskim

pszczelarstwo w Polsce miód z Ukrainy DCFTA

Ciąg dalszy zamieszania wokół propozycji pogłębienia współpracy rolnej między Unią Europejską, a Ukrainą. Pomimo, że umowa o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu, czyli DCFTA obowiązuje od stycznia, dotychczas były w niej przewidziane ograniczenia, które miały chronić producentów żywności z terenów UE. Niedługo może się to zmienić. 

Jak informuje portal Farmer.pl, Komisja Europejska wyszła z propozycją zwiększenia limitów na wwóz niektórych produktów, przez co zwiększyć się ma pomoc oferowana Ukrainie. Zgodnie z nowymi ustaleniami, nasi sąsiedzi ze Wschodu mogliby bezcłowo sprzedać na terenie Unii Europejskiej 3 tysiące ton miodu. Jak obawiają się polscy pszczelarze, większość z tych produktów mogłoby znaleźć się na terenie naszego kraju i być wykorzystywana przez nieuczciwą konkurencję. Taki miód pod zmienioną etykietą mógłby być sprzedawany konsumentom w bardzo atrakcyjnej cenie.

Problemy rolników zauważyli politycy. W rozmowie z Polską Agencją Prasową senator z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Chróścikowski stwierdził, że polscy rolnicy rozumieją problemy Ukrainy, ale działania prowadzone przez Komisję Europejską są bardzo niepokojące. Jednocześnie Chróścikowski zaznaczył, że producenci z Ukrainy nie spełniają tych samych wymogów, co Polacy i rolnicy z reszty krajów unijnych. Jest to również działanie na niekorzyść polskich producentów między innymi miodu. 

Tymczasem projekt rozporządzenia trafił już do Parlamentu Europejskiego. Europoseł Jarosław Wałęsa, który jest sprawozdawcą raportu w tej sprawie uspokaja, że będzie on dokładnie analizował skutki wynikające ze zwiększenia kontyngentu oraz wpływ umowy DCFTA na polski rynek.

Opracowano na podstawie:
Farmer.pl, UE chce więcej plonów z Ukrainy; polscy rolnicy zaniepokojeni, http://www.farmer.pl/fakty/ue-chce-wiecej-plonow-z-ukrainy-polscy-rolnicy-zaniepokojeni,67933,1.html, data publikacji: 2016.11.08, data odczytu: 2016.11.08.

Zobacz również:

Miód z Ukrainy może wyprzeć polski miódLiczba wyświetleń artykułu: 1743

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.