Portal Pszczelarski

Projekt zwiększenia limitów dla ukraińskiego miodu w Parlamencie Europejskim

pszczelarstwo w Polsce miód z Ukrainy DCFTA

Ciąg dalszy zamieszania wokół propozycji pogłębienia współpracy rolnej między Unią Europejską, a Ukrainą. Pomimo, że umowa o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu, czyli DCFTA obowiązuje od stycznia, dotychczas były w niej przewidziane ograniczenia, które miały chronić producentów żywności z terenów UE. Niedługo może się to zmienić. 

Jak informuje portal Farmer.pl, Komisja Europejska wyszła z propozycją zwiększenia limitów na wwóz niektórych produktów, przez co zwiększyć się ma pomoc oferowana Ukrainie. Zgodnie z nowymi ustaleniami, nasi sąsiedzi ze Wschodu mogliby bezcłowo sprzedać na terenie Unii Europejskiej 3 tysiące ton miodu. Jak obawiają się polscy pszczelarze, większość z tych produktów mogłoby znaleźć się na terenie naszego kraju i być wykorzystywana przez nieuczciwą konkurencję. Taki miód pod zmienioną etykietą mógłby być sprzedawany konsumentom w bardzo atrakcyjnej cenie.

Problemy rolników zauważyli politycy. W rozmowie z Polską Agencją Prasową senator z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Chróścikowski stwierdził, że polscy rolnicy rozumieją problemy Ukrainy, ale działania prowadzone przez Komisję Europejską są bardzo niepokojące. Jednocześnie Chróścikowski zaznaczył, że producenci z Ukrainy nie spełniają tych samych wymogów, co Polacy i rolnicy z reszty krajów unijnych. Jest to również działanie na niekorzyść polskich producentów między innymi miodu. 

Tymczasem projekt rozporządzenia trafił już do Parlamentu Europejskiego. Europoseł Jarosław Wałęsa, który jest sprawozdawcą raportu w tej sprawie uspokaja, że będzie on dokładnie analizował skutki wynikające ze zwiększenia kontyngentu oraz wpływ umowy DCFTA na polski rynek.

Opracowano na podstawie:
Farmer.pl, UE chce więcej plonów z Ukrainy; polscy rolnicy zaniepokojeni, http://www.farmer.pl/fakty/ue-chce-wiecej-plonow-z-ukrainy-polscy-rolnicy-zaniepokojeni,67933,1.html, data publikacji: 2016.11.08, data odczytu: 2016.11.08.

Zobacz również:

Miód z Ukrainy może wyprzeć polski miódLiczba wyświetleń artykułu: 1887

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Opodatkowanie pasieki do 80 rodzin pszczelich

Wsparcie rynku produktów pszczelich w latach 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019 - koszty podlegające refundacji oraz podmioty uprawnione do składania projektów

Pszczelarz a faktura VAT RR

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Skrzydełka z miodem i chili

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele