Portal Pszczelarski

Konferencja pszczelarska w LODR w Kalsku 2016

pszczelarstwo lubuskie relacja z wydarzenia konferencja pszczelarska Fundacja Ekologiczna Zielona Akcja

17 października 2016 roku w Lubuskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Kalsku odbyła się konferencja pod tytułem "Ochrona owadów zapylających warunkiem zachowania bioróżnorodności obszarów wiejskich i produkcji żywności". Wydarzenie przyciągnęło osoby zainteresowane ochroną pszczoły miodnej oraz innych owadów zapylających.

Organizacją wydarzenia zajęła się Fundacja Ekologiczna "Zielona Akcja". Wykłady skierowane były w stronę przedstawicieli samorządów, organizacji pszczelarskich, organizacji pozarządowych, a także mieszkańców wsi i doradców rolnych. Poza konferencją w ramach wydarzenia można było wziąć udział w szkoleniu przygotowującym edukatorów bioróżnorodności. W skrócie są to osoby, które na lokalnym poziomie będą prowadziły akcje edukacyjne zachęcające do tworzenia siedlisk przyjaznych owadom zapylającym, a także sadzenia roślin miododajnych.

W trakcie konferencji wystąpili nie tylko przedstawiciele fundacji, ale również osoby związane ze światem nauki, między innymi profesor Adam Roman z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który mówił o głównych czynnikach zagrażających owadom zapylającym, w tym o zmianach klimatycznych.

Opracowano na podstawie:
Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja” serdecznie zaprasza na konferencję pn. „Ochrona owadów zapylających warunkiem zachowania bioróżnorodności obszarów wiejskich i produkcji żywności”, http://www.lodr.pl/szkolenia/498-fundacja-ekologiczna-zielona-akcja-2016-pszczoly, data publikacji: 2016.10.06, data odczytu: 2016.11.04.
Pszczoły proszą o pomoc, „Edukatorzy bioróżnorodności", http://www.pszczoly.zielonaakcja.pl/dzialania/konferencje-i-szkolenia/item/90-zaproszenie-na-szkolenie-%E2%80%9Eedukatorzy-bior%C3%B3%C5%BCnorodno%C5%9Bci.html, data odczytu: 2016.11.04.



Liczba wyświetleń artykułu: 1503

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Pierniczki świąteczne z miodem

Żurawina z miodem i wanilią

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Szaszłyki z marynatą miodową

Skrzydełka z miodem i chili

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Naleśniki ze skórką cytrynową i pyłkiem pszczelim

Kutia wigilijna z miodem pitnym

Rolada z szynki z pastą ziołową z olejem rzepakowym i morelami

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Ciasto dyniowe z rabarbarem i miodem

Jabłko w cieście z karmelizowanym słonecznikiem

Miód z dziką różą