Portal Pszczelarski

Szkolenie dla pszczelarzy w Lubaniu 2016 - relacja z wydarzenia

pszczelarstwo pomorskie Koło Pszczelarzy w Chojnicach szkolenie pszczelarskie relacja z wydarzenia Szkolenie dla pszczelarzy w Lubaniu 2016 Peter Vanhoof Jarosław Cichocki

29 października 2016 roku, w sobotę, w siedzibie Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, miało miejsce szkolenie pszczelarzy. Miało ono zarówno część teoretyczną, jak również praktyczną.

Informacje na temat szkolenia zamieściło na swojej stronie internetowej Koło Pszczelarzy w Chojnicach. Temat szkolenia brzmiał: "Leczenie warrozy ważnym elementem ochrony pszczoły miodnej". Tematyka dotyczyła stosowanie w pasiece organicznych kwasów: mrówkowego i szczawiowego. Po stacjonarnym wykładzie przyszedł czas na zajęcia praktyczne, w wyniku których pszczelarze mogli dowiedzieć się w jaki konkretny sposób używać kwasu szczawiowego. Praktyka odbyła się w pobliskiej pasiece. Zajęcia poprowadził Peter Vanhoof.

W ramach praktycznego szkolenia dla pszczelarzy, w programie zajęć znalazło się także miejsce dla Jarosława Cichockiego, który przedstawił zagadnienia związane z "podglądaniem pszczół", czyli zastosowaniem monitoringu rodziny pszczelej w pasiece w Lubaniu.

Opracowano na podstawie:
Koło Pszczelarzy Chojnice, Szkolenie w PODR Lubań, http://kolopszczelarzychojnice.blox.pl/html, data publikacji: 2016.10.30, data odczytu: 2016.10.31.
Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Szkolenie praktyczne: „Leczenie warrozy ważnym elementem ochrony pszczoły miodnej” – Lubań, http://podr.pl/events/szkolenie-praktyczne-leczenie-warrozy-waznym-elementem-ochrony-pszczoly-miodnej-luban/, data odczytu: 2016.10.31.



Liczba wyświetleń artykułu: 2112

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Koktajl pietruszkowy z miodem

Sałatka z kalafiora z miodem

Bigos z miodem

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych