Portal Pszczelarski

Ograniczenie sprzedaży bezpośredniej produktów pszczelich do 1212 kg - projekt ustawy

pszczelarstwo w Polsce prawo w pszczelarstwie prawo pszczelarskie sprzedaż bezpośrednia produktów pszczelich

Pojawił się kolejny projekt aktu prawnego, który dotyczy bezpośrednio pszczelarzy. Mowa o projekcie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie ilości żywności zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz zakresu i sposobu jej dokumentowania.

O sprawie donosi portal Polskiego Związku Pszczelarskiego. Zgodnie z proponowanym aktem prawnym, bezpośrednia sprzedaż miodu, a także innych produktów pasiecznych, miałaby zostać ograniczona do 1212 kilogramów. Projekt 25 października 2016 roku trafił do konsultacji społecznych. Wydaje się, że w obecnej formie przepisy są nie tylko niezbyt przyjazne dla pszczelarzy, ale także tworzą wiele zawiłości i niejasności. 

Wśród pszczelarzy nie brakuje głosów, że to właśnie dzięki sprzedaży bezpośredniej produktów, posiadanie pasieki przynosi jakiekolwiek dochody. Obecnie prawdopodobnie z powodu sprowadzania coraz większych ilości miodu z zagranicy, przede wszystkim z Ukrainy, pojawia się problem ze sprzedażą miodu. Firmy, które dotychczas go skupowały albo w ogóle nie są nim zainteresowane, albo narzucają bardzo niskie stawki. 

Opracowano na podstawie:
Polski Związek Pszczelarski, Rozporządzenie w sprawie maksymalnej ilości żywności, http://www.zwiazekpszczelarski.pl/rozporzadzenie-sprawie-maksymalnej-ilosci-zywnosci, data publikacji: 2016.10.31, data odczytu: 2016.10.31.
Rządowe Centrum Legislacji, Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie maksymalnej ilości żywności zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz zakresu i sposobu jej dokumentowania, https://legislacja.rcl.gov.pl/lista?applicantId=21, data publikacji: 2016.10.25, data odczytu: 2016.10.31.Liczba wyświetleń artykułu: 3545

Komentarze z forum pszczelarskiego

eugeniusz

2017-03-19 23:31:26

Niska opłacalność w pszczelarstwie jest winą samych pszczelarzy !!Jeżeli mamy uczciwy miód i jesteśmy tego pewni to przekonujmy potencjalnych konsumentów właśnie o tym. Jak chcą tanio kupić "miód" to niech idą do najbliższego marketu i kupują to co pozostało po odwirowaniu dla przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego. Prawdziwy miód musi kosztować więcej niż to "coś" z marketu.Szanujmy nasze pszczółki i SIEBIE. Pozdrawiam

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.