Portal Pszczelarski

Ograniczenie sprzedaży bezpośredniej produktów pszczelich do 1212 kg - projekt ustawy

pszczelarstwo w Polsce prawo w pszczelarstwie prawo pszczelarskie sprzedaż bezpośrednia produktów pszczelich

Pojawił się kolejny projekt aktu prawnego, który dotyczy bezpośrednio pszczelarzy. Mowa o projekcie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie ilości żywności zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz zakresu i sposobu jej dokumentowania.

O sprawie donosi portal Polskiego Związku Pszczelarskiego. Zgodnie z proponowanym aktem prawnym, bezpośrednia sprzedaż miodu, a także innych produktów pasiecznych, miałaby zostać ograniczona do 1212 kilogramów. Projekt 25 października 2016 roku trafił do konsultacji społecznych. Wydaje się, że w obecnej formie przepisy są nie tylko niezbyt przyjazne dla pszczelarzy, ale także tworzą wiele zawiłości i niejasności. 

Wśród pszczelarzy nie brakuje głosów, że to właśnie dzięki sprzedaży bezpośredniej produktów, posiadanie pasieki przynosi jakiekolwiek dochody. Obecnie prawdopodobnie z powodu sprowadzania coraz większych ilości miodu z zagranicy, przede wszystkim z Ukrainy, pojawia się problem ze sprzedażą miodu. Firmy, które dotychczas go skupowały albo w ogóle nie są nim zainteresowane, albo narzucają bardzo niskie stawki. 

Opracowano na podstawie:
Polski Związek Pszczelarski, Rozporządzenie w sprawie maksymalnej ilości żywności, http://www.zwiazekpszczelarski.pl/rozporzadzenie-sprawie-maksymalnej-ilosci-zywnosci, data publikacji: 2016.10.31, data odczytu: 2016.10.31.
Rządowe Centrum Legislacji, Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie maksymalnej ilości żywności zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz zakresu i sposobu jej dokumentowania, https://legislacja.rcl.gov.pl/lista?applicantId=21, data publikacji: 2016.10.25, data odczytu: 2016.10.31.Liczba wyświetleń artykułu: 3821

Komentarze z forum pszczelarskiego

eugeniusz 2017-03-19 23:31:26

Niska opłacalność w pszczelarstwie jest winą samych pszczelarzy !!Jeżeli mamy uczciwy miód i jesteśmy tego pewni to przekonujmy potencjalnych konsumentów właśnie o tym. Jak chcą tanio kupić "miód" to niech idą do najbliższego marketu i kupują to co pozostało po odwirowaniu dla przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego. Prawdziwy miód musi kosztować więcej niż to "coś" z marketu.Szanujmy nasze pszczółki i SIEBIE. Pozdrawiam  Współpracują z portalem:

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Pierniczki na miodzie

Ciasteczka imbirowe z miodem

Ogórki z miodem

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową