Portal Pszczelarski

Ograniczenie sprzedaży bezpośredniej produktów pszczelich do 1212 kg - projekt ustawy

pszczelarstwo w Polsce prawo w pszczelarstwie prawo pszczelarskie sprzedaż bezpośrednia produktów pszczelich

Pojawił się kolejny projekt aktu prawnego, który dotyczy bezpośrednio pszczelarzy. Mowa o projekcie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie ilości żywności zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz zakresu i sposobu jej dokumentowania.

O sprawie donosi portal Polskiego Związku Pszczelarskiego. Zgodnie z proponowanym aktem prawnym, bezpośrednia sprzedaż miodu, a także innych produktów pasiecznych, miałaby zostać ograniczona do 1212 kilogramów. Projekt 25 października 2016 roku trafił do konsultacji społecznych. Wydaje się, że w obecnej formie przepisy są nie tylko niezbyt przyjazne dla pszczelarzy, ale także tworzą wiele zawiłości i niejasności. 

Wśród pszczelarzy nie brakuje głosów, że to właśnie dzięki sprzedaży bezpośredniej produktów, posiadanie pasieki przynosi jakiekolwiek dochody. Obecnie prawdopodobnie z powodu sprowadzania coraz większych ilości miodu z zagranicy, przede wszystkim z Ukrainy, pojawia się problem ze sprzedażą miodu. Firmy, które dotychczas go skupowały albo w ogóle nie są nim zainteresowane, albo narzucają bardzo niskie stawki. 

Opracowano na podstawie:
Polski Związek Pszczelarski, Rozporządzenie w sprawie maksymalnej ilości żywności, http://www.zwiazekpszczelarski.pl/rozporzadzenie-sprawie-maksymalnej-ilosci-zywnosci, data publikacji: 2016.10.31, data odczytu: 2016.10.31.
Rządowe Centrum Legislacji, Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie maksymalnej ilości żywności zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz zakresu i sposobu jej dokumentowania, https://legislacja.rcl.gov.pl/lista?applicantId=21, data publikacji: 2016.10.25, data odczytu: 2016.10.31.Liczba wyświetleń artykułu: 3885

Komentarze z forum pszczelarskiego

eugeniusz 2017-03-19 23:31:26

Niska opłacalność w pszczelarstwie jest winą samych pszczelarzy !!Jeżeli mamy uczciwy miód i jesteśmy tego pewni to przekonujmy potencjalnych konsumentów właśnie o tym. Jak chcą tanio kupić "miód" to niech idą do najbliższego marketu i kupują to co pozostało po odwirowaniu dla przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego. Prawdziwy miód musi kosztować więcej niż to "coś" z marketu.Szanujmy nasze pszczółki i SIEBIE. Pozdrawiam  Współpracują z portalem:

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Czerwiec i lipiec w pasiece a pożytki pszczele – 2014

Własność roju pszczół

Jak stosować kwas szczawiowy?

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pszczelarz, a kto to taki?

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Miód - produkt pszczeli