Portal Pszczelarski

Ograniczenie sprzedaży bezpośredniej produktów pszczelich do 1212 kg - projekt ustawy

pszczelarstwo w Polsce prawo w pszczelarstwie prawo pszczelarskie sprzedaż bezpośrednia produktów pszczelich

Pojawił się kolejny projekt aktu prawnego, który dotyczy bezpośrednio pszczelarzy. Mowa o projekcie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie ilości żywności zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz zakresu i sposobu jej dokumentowania.

O sprawie donosi portal Polskiego Związku Pszczelarskiego. Zgodnie z proponowanym aktem prawnym, bezpośrednia sprzedaż miodu, a także innych produktów pasiecznych, miałaby zostać ograniczona do 1212 kilogramów. Projekt 25 października 2016 roku trafił do konsultacji społecznych. Wydaje się, że w obecnej formie przepisy są nie tylko niezbyt przyjazne dla pszczelarzy, ale także tworzą wiele zawiłości i niejasności. 

Wśród pszczelarzy nie brakuje głosów, że to właśnie dzięki sprzedaży bezpośredniej produktów, posiadanie pasieki przynosi jakiekolwiek dochody. Obecnie prawdopodobnie z powodu sprowadzania coraz większych ilości miodu z zagranicy, przede wszystkim z Ukrainy, pojawia się problem ze sprzedażą miodu. Firmy, które dotychczas go skupowały albo w ogóle nie są nim zainteresowane, albo narzucają bardzo niskie stawki. 

Opracowano na podstawie:
Polski Związek Pszczelarski, Rozporządzenie w sprawie maksymalnej ilości żywności, http://www.zwiazekpszczelarski.pl/rozporzadzenie-sprawie-maksymalnej-ilosci-zywnosci, data publikacji: 2016.10.31, data odczytu: 2016.10.31.
Rządowe Centrum Legislacji, Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie maksymalnej ilości żywności zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz zakresu i sposobu jej dokumentowania, https://legislacja.rcl.gov.pl/lista?applicantId=21, data publikacji: 2016.10.25, data odczytu: 2016.10.31.



Liczba wyświetleń artykułu: 4441

Komentarze z forum pszczelarskiego

eugeniusz 2017-03-19 23:31:26

Niska opłacalność w pszczelarstwie jest winą samych pszczelarzy !!Jeżeli mamy uczciwy miód i jesteśmy tego pewni to przekonujmy potencjalnych konsumentów właśnie o tym. Jak chcą tanio kupić "miód" to niech idą do najbliższego marketu i kupują to co pozostało po odwirowaniu dla przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego. Prawdziwy miód musi kosztować więcej niż to "coś" z marketu.Szanujmy nasze pszczółki i SIEBIE. Pozdrawiam



  Współpracują z portalem:

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Wiktoria Bajek

Wiktoria Bajek

Autorka tekstów

Studentka pedagogiki o specjalności resocjalizacja. Na co dzień pasjonatka pszczół miodnych i nie tylko. Szczególnie zainteresowana warunkami optymalnymi dla bytowania i rozwoju pszczół. Pasjonatka przyrody i długich spacerów.

Poliuretan czy drewno - który materiał lepszy na ul?