Portal Pszczelarski

Ograniczenie sprzedaży bezpośredniej produktów pszczelich do 1212 kg - projekt ustawy

pszczelarstwo w Polsce prawo w pszczelarstwie prawo pszczelarskie sprzedaż bezpośrednia produktów pszczelich

Pojawił się kolejny projekt aktu prawnego, który dotyczy bezpośrednio pszczelarzy. Mowa o projekcie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie ilości żywności zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz zakresu i sposobu jej dokumentowania.

O sprawie donosi portal Polskiego Związku Pszczelarskiego. Zgodnie z proponowanym aktem prawnym, bezpośrednia sprzedaż miodu, a także innych produktów pasiecznych, miałaby zostać ograniczona do 1212 kilogramów. Projekt 25 października 2016 roku trafił do konsultacji społecznych. Wydaje się, że w obecnej formie przepisy są nie tylko niezbyt przyjazne dla pszczelarzy, ale także tworzą wiele zawiłości i niejasności. 

Wśród pszczelarzy nie brakuje głosów, że to właśnie dzięki sprzedaży bezpośredniej produktów, posiadanie pasieki przynosi jakiekolwiek dochody. Obecnie prawdopodobnie z powodu sprowadzania coraz większych ilości miodu z zagranicy, przede wszystkim z Ukrainy, pojawia się problem ze sprzedażą miodu. Firmy, które dotychczas go skupowały albo w ogóle nie są nim zainteresowane, albo narzucają bardzo niskie stawki. 

Opracowano na podstawie:
Polski Związek Pszczelarski, Rozporządzenie w sprawie maksymalnej ilości żywności, http://www.zwiazekpszczelarski.pl/rozporzadzenie-sprawie-maksymalnej-ilosci-zywnosci, data publikacji: 2016.10.31, data odczytu: 2016.10.31.
Rządowe Centrum Legislacji, Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie maksymalnej ilości żywności zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz zakresu i sposobu jej dokumentowania, https://legislacja.rcl.gov.pl/lista?applicantId=21, data publikacji: 2016.10.25, data odczytu: 2016.10.31.



Liczba wyświetleń artykułu: 4456

Komentarze z forum pszczelarskiego

eugeniusz 2017-03-19 23:31:26

Niska opłacalność w pszczelarstwie jest winą samych pszczelarzy !!Jeżeli mamy uczciwy miód i jesteśmy tego pewni to przekonujmy potencjalnych konsumentów właśnie o tym. Jak chcą tanio kupić "miód" to niech idą do najbliższego marketu i kupują to co pozostało po odwirowaniu dla przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego. Prawdziwy miód musi kosztować więcej niż to "coś" z marketu.Szanujmy nasze pszczółki i SIEBIE. Pozdrawiam



  Współpracują z portalem:

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Ciasto kukurydziane z wiśniami na miodzie

Owsiane mini batoniki z białą czekoladą i miodem

Szarlotka z karmelizowanymi migdałami

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami

Kaczka po mazursku

Sałatka z ogórków w zalewie octowo-miodowej na zimę

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Słodka sałatka z kurczakiem

Ser twarogowy z miodem i orzechami