Portal Pszczelarski

Polska Fundacja Apiterapii świętowała 25-lecie

pszczelarstwo w Polsce Polska Fundacja Apiterapii Artur Stojko IV Krajowa Konferencja Naukowa w Katowicach apiterapia

15 października 2016 roku w budynku Biblioteki Śląskiej w Katowicach odbyła się IV Krajowa Konferencja Naukowa, połączona z obchodami 25-lecia Polskiej Fundacji Apiterapii. Z tej okazji nieco na temat działalności Fundacji powiedział profesor Artur Stojko, farmakolog, który od blisko 50 lat bada właściwości produktów pszczelich.

W wywiadzie udzielonym Gazecie Wyborczej Katowice, profesor Stojko ujawnia szczegóły związane z apiterapią. Przede wszystkim nieprawdą jest, że ten rodzaj leczenia uznawany jest za medycynę niekonwencjonalną. O jej naukowych podstawach najlepiej świadczy fakt, że apiterapia jest od dwóch lat wykładana jako przedmiot akademicki. Największym osiągnięciem Polskiej Fundacji Apiterapii były jak dotychczas badania na temat propolisu, które odkryły jego moc antybakteryjną i znieczulającą. Niestety nadal nie produkuje się leków na bazie propolisu, z powodu olbrzymich kosztów na badania przedkliniczne i kliniczne. 

Profesor Stojko zaleca, by miód kupować bezpośrednio od pszczelarza. Tylko wówczas ma się pewność jego leczniczych właściwości. Najlepiej jeść go bezpośrednio ze słoika, nabierając na łyżeczkę. Fundacja ma nadzieję, że zainteresuje władze miast swoim pomysłem, by w okresie wzmożonej zachorowalności na grypę i przeziębienie podawać uczniom szkół specjalny napój miodowy. Tego typu akcja mogłaby znaczącą obniżyć statystyki chorób i związanej z nią absencją w szkole.

Opracowano na podstawie:
Gazeta Wyborcza Katowice, Miód jest pyszny i leczy. Najlepiej kupować go u pszczelarza, http://katowice.wyborcza.pl/katowice/1,35063,20839391,miod-jest-pyszny-i-leczy-najlepiej-kupowac-go-u-pszczelarza.html, data publikacji: 2016.10.15, data odczytu: 2016.11.02.

Zobacz również:

IV Krajowa Konferencja Naukowa w Katowicach - relacja z wydarzenia

IV Krajowa Konferencja Naukowa w Katowicach - fotorelacjaLiczba wyświetleń artykułu: 2977

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Bananowe chipsy z miodem

Nalewka jaśminowa z miodem

Wigilijne łazanki na bogato