Polska Fundacja Apiterapii świętowała 25-lecie
15 października 2016 roku w budynku Biblioteki Śląskiej w Katowicach odbyła się IV Krajowa Konferencja Naukowa, połączona z obchodami 25-lecia Polskiej Fundacji Apiterapii. Z tej okazji nieco na temat działalności Fundacji powiedział profesor Artur Stojko, farmakolog, który od blisko 50 lat bada właściwości produktów pszczelich.
W wywiadzie udzielonym Gazecie Wyborczej Katowice, profesor Stojko ujawnia szczegóły związane z apiterapią. Przede wszystkim nieprawdą jest, że ten rodzaj leczenia uznawany jest za medycynę niekonwencjonalną. O jej naukowych podstawach najlepiej świadczy fakt, że apiterapia jest od dwóch lat wykładana jako przedmiot akademicki. Największym osiągnięciem Polskiej Fundacji Apiterapii były jak dotychczas badania na temat propolisu, które odkryły jego moc antybakteryjną i znieczulającą. Niestety nadal nie produkuje się leków na bazie propolisu, z powodu olbrzymich kosztów na badania przedkliniczne i kliniczne.
Profesor Stojko zaleca, by miód kupować bezpośrednio od pszczelarza. Tylko wówczas ma się pewność jego leczniczych właściwości. Najlepiej jeść go bezpośrednio ze słoika, nabierając na łyżeczkę. Fundacja ma nadzieję, że zainteresuje władze miast swoim pomysłem, by w okresie wzmożonej zachorowalności na grypę i przeziębienie podawać uczniom szkół specjalny napój miodowy. Tego typu akcja mogłaby znaczącą obniżyć statystyki chorób i związanej z nią absencją w szkole.
Opracowano na podstawie:
Gazeta Wyborcza Katowice, Miód jest pyszny i leczy. Najlepiej kupować go u pszczelarza, http://katowice.wyborcza.pl/katowice/1,35063,20839391,miod-jest-pyszny-i-leczy-najlepiej-kupowac-go-u-pszczelarza.html, data publikacji: 2016.10.15, data odczytu: 2016.11.02.
Zobacz również:
IV Krajowa Konferencja Naukowa w Katowicach - relacja z wydarzenia
Liczba wyświetleń artykułu: 4219
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!