Portal Pszczelarski

10 kłód bartnych w lasach Janowskich 2016

pszczelarstwo lubelskie bartnictwo kłoda bartna Nadleśnictwo Janów Lubelski

W Lasach Janowskich rozpoczęto próbę odrodzenia bartnictwa tradycyjnego. Obecnie pszczoły zasiedliły jedną kłodę bartną. Organizatorzy mają nadzieję, że z czasem liczba tych rodzin zwiększy się.

Nadleśnictwo Janów Lubelski na swojej stronie internetowej informuje, że na drzewach umieszczono 10 kłód bartnych. Miejsca, w których się one znalazły, zostały dokładnie wytypowane przez specjalistów pod kątem ich przyjazności dla pszczół. W pobliżu obficie występują rośliny miododajne. Celem nadleśnictwa nie jest czerpanie korzyści ze sprzedaży miodu, a jedynie wzbogacenie fauny lasu. Obecność zapylaczy wpływa między innymi na zwiększenie drzew na zagrożenia natury biologicznej.

Na terenie arboretum leśnego umieszczono również 30 ulików przeznaczonych dla dzikich zapylaczy. Hotele zostały stworzone z naturalnych materiałów. Tego typu działania będą kontynuowane w następnych latach. Nadleśnictwo ma nadzieję, że przedsięwzięcie będzie miało również wymiar edukacyjny. Nadal niewielka jest wiedza nie tylko o samej roli pszczół, ale także o roli dzikich zapylaczy w ekosystemie leśnym.

Opracowano na podstawie:
Nadleśnictwo Janów Lubelski, Lasy Janowskie przyjazne pszczołom, http://www.janowlubelski.lublin.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/5VzB/content/lasy-janowskie-przyjazne-pszczolom?redirect=http%3A%2F%2Fwww.janowlubelski.lublin.lasy.gov.pl%2Faktualnosci%2F-%2Fasset_publisher%2F5VzB%2Fcontent%2Flasy-janowskie-przyjazne-pszczolom#.WBnvBNXhCM-, data publikacji: 2016.10.11, data odczytu: 2016.11.02.Liczba wyświetleń artykułu: 1526

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.