Portal Pszczelarski

10 kłód bartnych w lasach Janowskich 2016

pszczelarstwo lubelskie bartnictwo kłoda bartna Nadleśnictwo Janów Lubelski

W Lasach Janowskich rozpoczęto próbę odrodzenia bartnictwa tradycyjnego. Obecnie pszczoły zasiedliły jedną kłodę bartną. Organizatorzy mają nadzieję, że z czasem liczba tych rodzin zwiększy się.

Nadleśnictwo Janów Lubelski na swojej stronie internetowej informuje, że na drzewach umieszczono 10 kłód bartnych. Miejsca, w których się one znalazły, zostały dokładnie wytypowane przez specjalistów pod kątem ich przyjazności dla pszczół. W pobliżu obficie występują rośliny miododajne. Celem nadleśnictwa nie jest czerpanie korzyści ze sprzedaży miodu, a jedynie wzbogacenie fauny lasu. Obecność zapylaczy wpływa między innymi na zwiększenie drzew na zagrożenia natury biologicznej.

Na terenie arboretum leśnego umieszczono również 30 ulików przeznaczonych dla dzikich zapylaczy. Hotele zostały stworzone z naturalnych materiałów. Tego typu działania będą kontynuowane w następnych latach. Nadleśnictwo ma nadzieję, że przedsięwzięcie będzie miało również wymiar edukacyjny. Nadal niewielka jest wiedza nie tylko o samej roli pszczół, ale także o roli dzikich zapylaczy w ekosystemie leśnym.

Opracowano na podstawie:
Nadleśnictwo Janów Lubelski, Lasy Janowskie przyjazne pszczołom, http://www.janowlubelski.lublin.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/5VzB/content/lasy-janowskie-przyjazne-pszczolom?redirect=http%3A%2F%2Fwww.janowlubelski.lublin.lasy.gov.pl%2Faktualnosci%2F-%2Fasset_publisher%2F5VzB%2Fcontent%2Flasy-janowskie-przyjazne-pszczolom#.WBnvBNXhCM-, data publikacji: 2016.10.11, data odczytu: 2016.11.02.Liczba wyświetleń artykułu: 1710

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.