Portal Pszczelarski

Produkt polski a miód z Polski

pszczelarstwo w Polsce Produkt polski miód miód z Polski

Ustawa o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych - rządowy projekt ustawy wprowadza zasady dobrowolnego oznaczania produktów rolno-spożywczych znakiem "Produkt polski". To odpowiedź na globalizację i związane z nią coraz większe znaczenie marki narodowej. 

Zgodnie z informacjami podanymi na stronie Polskiego Związku Pszczelarskiego, projektowana zmiana w ustawie ma związek z wprowadzeniem nowych regulacji, związanych z dobrowolnym znakowaniem środków spożywczych informacją "Produkt polski" wraz z określeniem dodatkowego wzoru graficznego, który miałby zastosowanie przy oznaczeniu takiego produktu. Obecna ustawa nie reguluje znakowania produktów spożywczych informacją dotyczącą kraju pochodzenia.  

Obecnie ta kwestia budzi sporo kontrowersji i często pojawiają się głosy pszczelarzy chcących, by kwestia pochodzenia miodów była wyraźnie zaznaczona. Na rynku są mieszanki miodów z Unii Europejskiej i spoza Unii. Dodatkowo w ostatnim czasie przyznano większe limity na preferencyjny wwóz miodu z Ukrainy, a także podpisano umowę o wolnym handlu z Kanadą. Taka sytuacja bardzo niepokoi właścicieli pasiek.

Opracowano na podstawie:
Polski Związek Pszczelarski, Ustawa „Produkt polski”, http://www.zwiazekpszczelarski.pl/ustawa-produkt-polski, data publikacji: 2016.10.27, data odczytu: 2016.10.31.
Lex.pl, "Produkt polski" - projekt nowego oznaczania artykułów rolno-spożywczych, http://www.lex.pl/czytaj/-/artykul/produkt-polski-projekt-nowego-oznaczania-artykulow-rolno-spozywczych, data publikacji: 2016.05.27, data odczytu: 2016.10.31.Liczba wyświetleń artykułu: 1362

Komentarze z forum pszczelarskiego

arek

2016-11-01 14:46:53

Powinna być jakaś instytucja, która faktycznie będzie sprawdzać polskość produktów, nie tylko miodu. Teraz z tego co wiem, jak ktoś dobrze zapłaci to każdy certyfikat dostanie... albo sam sobie nada własny.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.