Portal Pszczelarski

Zwalczanie zgnilca amerykańskiego w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim 2016

pszczelarstwo wielkopolskie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim

Powiatowy Lekarz Weterynarii z Czarnkowa kończy prace w zakresie zwalczania zgnilca amerykańskiego w gminie Trzcianka (powiat czarnkowsko-trzcianecki, województwo wielkopolskie). Choroba została wykryta już w wakacje. 

Zgodnie z informacjami podanymi przez portal Strefa Agro, za obszar zapowietrzony uznano miejscowości Biernatowo, Rychlik, Przyłęki, Górnica i Siedlisko. Miejscowość Runowo uznano za obszar zagrożony chorobą. Powiatowy Lekarz Weterynarii z Czarnkowa, Aleksandra Jóźwiak, na tym terenie zaleciła przeprowadzenie przeglądów wszystkich pasiek, w wyniku których stwierdzono dwa dodatkowe ogniska zgnilca amerykańskiego, w Rychliku oraz w Siedlisku. 

Oczywiście znalezienie siedliska choroby łączy się z koniecznością zniszczenia chorych rodzin i uli. Jedna pasieka już została zniszczona, natomiast pszczelarze z dwóch kolejnych otrzymali nakaz likwidacji. Kontrola ponownie zostanie przeprowadzona po 15 listopada 2016 r. Każdy przypadek wykrycia tej choroby jest bardzo niepokojący, nic więc dziwnego, że pasieki muszą być dokładnie kontrolowane. 

Opracowano na podstawie:
Strefa Agro, Z powodu zarazy muszą zabijać pszczoły, http://www.strefaagro.gloswielkopolski.pl/artykul/z-powodu-zarazy-musza-zabijac-pszczoly, data publikacji: 2016.10.28, data odczytu: 2016.10.31.
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Czarnkowie, Rozporządzenie nr 2/2016 PLW w Czarnkowie w sprawie określenia obszaru zapowietrzonego chorobą zakaźną zgnilcem amerykańskim pszczół, obszaru zagrożonego wystąpieniem tej choroby, sposobu oznakowania tych obszarów oraz nakazów i zakazów obowiązujących w tych obszarach., http://www.piw-czarnkow.pl/, data publikacji: 2016.08.08, data odczytu: 2016.10.31.Liczba wyświetleń artykułu: 1504

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.