Portal Pszczelarski

Zwalczanie zgnilca amerykańskiego w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim 2016

pszczelarstwo wielkopolskie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim

Powiatowy Lekarz Weterynarii z Czarnkowa kończy prace w zakresie zwalczania zgnilca amerykańskiego w gminie Trzcianka (powiat czarnkowsko-trzcianecki, województwo wielkopolskie). Choroba została wykryta już w wakacje. 

Zgodnie z informacjami podanymi przez portal Strefa Agro, za obszar zapowietrzony uznano miejscowości Biernatowo, Rychlik, Przyłęki, Górnica i Siedlisko. Miejscowość Runowo uznano za obszar zagrożony chorobą. Powiatowy Lekarz Weterynarii z Czarnkowa, Aleksandra Jóźwiak, na tym terenie zaleciła przeprowadzenie przeglądów wszystkich pasiek, w wyniku których stwierdzono dwa dodatkowe ogniska zgnilca amerykańskiego, w Rychliku oraz w Siedlisku. 

Oczywiście znalezienie siedliska choroby łączy się z koniecznością zniszczenia chorych rodzin i uli. Jedna pasieka już została zniszczona, natomiast pszczelarze z dwóch kolejnych otrzymali nakaz likwidacji. Kontrola ponownie zostanie przeprowadzona po 15 listopada 2016 r. Każdy przypadek wykrycia tej choroby jest bardzo niepokojący, nic więc dziwnego, że pasieki muszą być dokładnie kontrolowane. 

Opracowano na podstawie:
Strefa Agro, Z powodu zarazy muszą zabijać pszczoły, http://www.strefaagro.gloswielkopolski.pl/artykul/z-powodu-zarazy-musza-zabijac-pszczoly, data publikacji: 2016.10.28, data odczytu: 2016.10.31.
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Czarnkowie, Rozporządzenie nr 2/2016 PLW w Czarnkowie w sprawie określenia obszaru zapowietrzonego chorobą zakaźną zgnilcem amerykańskim pszczół, obszaru zagrożonego wystąpieniem tej choroby, sposobu oznakowania tych obszarów oraz nakazów i zakazów obowiązujących w tych obszarach., http://www.piw-czarnkow.pl/, data publikacji: 2016.08.08, data odczytu: 2016.10.31.Liczba wyświetleń artykułu: 1658

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Pełnoziarniste placki z gruszką i miodem z pyłkiem pszczelim

Placki bananowo-owsiane z miodem

Racuchy z bananami i miodem

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Kukurydziane bułeczki z miodem

Różowe stringi z miodem

Kurczak teriyaki z miodem

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.