Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Zwalczanie zgnilca amerykańskiego w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim 2016

pszczelarstwo wielkopolskie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim

Powiatowy Lekarz Weterynarii z Czarnkowa kończy prace w zakresie zwalczania zgnilca amerykańskiego w gminie Trzcianka (powiat czarnkowsko-trzcianecki, województwo wielkopolskie). Choroba została wykryta już w wakacje. 

Zgodnie z informacjami podanymi przez portal Strefa Agro, za obszar zapowietrzony uznano miejscowości Biernatowo, Rychlik, Przyłęki, Górnica i Siedlisko. Miejscowość Runowo uznano za obszar zagrożony chorobą. Powiatowy Lekarz Weterynarii z Czarnkowa, Aleksandra Jóźwiak, na tym terenie zaleciła przeprowadzenie przeglądów wszystkich pasiek, w wyniku których stwierdzono dwa dodatkowe ogniska zgnilca amerykańskiego, w Rychliku oraz w Siedlisku. 

Oczywiście znalezienie siedliska choroby łączy się z koniecznością zniszczenia chorych rodzin i uli. Jedna pasieka już została zniszczona, natomiast pszczelarze z dwóch kolejnych otrzymali nakaz likwidacji. Kontrola ponownie zostanie przeprowadzona po 15 listopada 2016 r. Każdy przypadek wykrycia tej choroby jest bardzo niepokojący, nic więc dziwnego, że pasieki muszą być dokładnie kontrolowane. 

Opracowano na podstawie:
Strefa Agro, Z powodu zarazy muszą zabijać pszczoły, http://www.strefaagro.gloswielkopolski.pl/artykul/z-powodu-zarazy-musza-zabijac-pszczoly, data publikacji: 2016.10.28, data odczytu: 2016.10.31.
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Czarnkowie, Rozporządzenie nr 2/2016 PLW w Czarnkowie w sprawie określenia obszaru zapowietrzonego chorobą zakaźną zgnilcem amerykańskim pszczół, obszaru zagrożonego wystąpieniem tej choroby, sposobu oznakowania tych obszarów oraz nakazów i zakazów obowiązujących w tych obszarach., http://www.piw-czarnkow.pl/, data publikacji: 2016.08.08, data odczytu: 2016.10.31.Liczba wyświetleń artykułu: 1882

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Różano-orkiszowy torcik naleśnikowy z miodem

Koktajl pietruszkowy z miodem

Pierogi z kaszą jaglaną, jabłkami i miodem

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Biały miód leśny z Mount Oku

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.