Portal Pszczelarski

Zwalczanie zgnilca amerykańskiego w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim 2016

pszczelarstwo wielkopolskie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim

Powiatowy Lekarz Weterynarii z Czarnkowa kończy prace w zakresie zwalczania zgnilca amerykańskiego w gminie Trzcianka (powiat czarnkowsko-trzcianecki, województwo wielkopolskie). Choroba została wykryta już w wakacje. 

Zgodnie z informacjami podanymi przez portal Strefa Agro, za obszar zapowietrzony uznano miejscowości Biernatowo, Rychlik, Przyłęki, Górnica i Siedlisko. Miejscowość Runowo uznano za obszar zagrożony chorobą. Powiatowy Lekarz Weterynarii z Czarnkowa, Aleksandra Jóźwiak, na tym terenie zaleciła przeprowadzenie przeglądów wszystkich pasiek, w wyniku których stwierdzono dwa dodatkowe ogniska zgnilca amerykańskiego, w Rychliku oraz w Siedlisku. 

Oczywiście znalezienie siedliska choroby łączy się z koniecznością zniszczenia chorych rodzin i uli. Jedna pasieka już została zniszczona, natomiast pszczelarze z dwóch kolejnych otrzymali nakaz likwidacji. Kontrola ponownie zostanie przeprowadzona po 15 listopada 2016 r. Każdy przypadek wykrycia tej choroby jest bardzo niepokojący, nic więc dziwnego, że pasieki muszą być dokładnie kontrolowane. 

Opracowano na podstawie:
Strefa Agro, Z powodu zarazy muszą zabijać pszczoły, http://www.strefaagro.gloswielkopolski.pl/artykul/z-powodu-zarazy-musza-zabijac-pszczoly, data publikacji: 2016.10.28, data odczytu: 2016.10.31.
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Czarnkowie, Rozporządzenie nr 2/2016 PLW w Czarnkowie w sprawie określenia obszaru zapowietrzonego chorobą zakaźną zgnilcem amerykańskim pszczół, obszaru zagrożonego wystąpieniem tej choroby, sposobu oznakowania tych obszarów oraz nakazów i zakazów obowiązujących w tych obszarach., http://www.piw-czarnkow.pl/, data publikacji: 2016.08.08, data odczytu: 2016.10.31.Liczba wyświetleń artykułu: 1952

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul

BeePower – Be or not to be, depends on a bee!

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Pasieki powyżej 80 rodzin pszczelich - formy opodatkowania

Zmiany w podatkach i składkach ZUS dla pszczelarzy w 2017 roku

Koszty pośrednika handlu produktów pszczelich

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek