Portal Pszczelarski

Projekt Ustawy o sprzedaży żywności przez rolników oraz o zmianie niektórych innych ustaw

pszczelarstwo w Polsce prawo pszczelarskie ustawa pszczelarska prawo w pszczelarstwie

W dniu 21 października 2016 roku w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej miało miejsce pierwsze czytanie projektu poselskiego dotyczącego "Ustawy o sprzedaży żywności przez rolników oraz o zmianie niektórych innych ustaw". Po wysłuchaniu projekt został skierowany do Komisji Finansów Publicznych oraz do Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Swój odrębny projekt Ustawy stworzył również Rząd.

Projekt zakłada, że rolnicy (także pszczelarze) będą mieli możliwość sprzedaży wytworzonych przez siebie produktów spożywczych. Poselski projekt zakłada stworzenie warunków do bezpośredniej sprzedaży produktów spożywczych wytwarzanych w sposób tradycyjny, domowy, pochodzących z własnego gospodarstwa. Najważniejszą kwestią jest ustalenie warunków, na jakich taka produkcja i sprzedaż ma się odbywać.

Projekt ustawy ma za zadanie uproszczenie przepisów. Dotychczasowe wymogi, także pod względem sanitarnym, były zbyt skomplikowane. Pszczelarzy dotyczy szczególnie sprzedaż produktów nieprzetworzonych, czyli na przykład miodu, propolisu, pyłku etc. Pszczelarze będą mieli możliwość sprzedaży pewnej ilości swoich produktów. Dokładna ilość żywności możliwa do bezpośredniej sprzedaży ma zostać określona przez ministra rolnictwa. Artykuły takie będą musiały być oznaczone w specjalny sposób, między innymi poprzez adres gospodarstwa. Rolnicy również będą mogli sprzedawać żywność do lokalnego zakładu detalicznego, którego zadaniem jest zaopatrywanie konsumentów w produkty na terenie własnego województwa, a także na terenie województw sąsiadujących. Projekt poselski zakłada opodatkowanie produktów nieprzetworzonych po przekroczeniu kwoty 75 000 złotych. Obecnie sprzedaż miodów nie posiada limitów.

Opracowano na podstawie:
Sady Ogrody, Projekt ustawy o sprzedaży żywności przez rolników trafił do sejmowych komisji, http://www.sadyogrody.pl/prawo_i_dotacje/104/projekt_ustawy_o_sprzedazy_zywnosci_przez_rolnikow_trafil_do_sejmowych_komisji,7371.html, data publikacji: 2016.10.21, data odczytu: 2016.10.28.
Polski Związek Pszczelarski, Projekt Ustaw o sprzedaży żywności przez rolników, http://www.zwiazekpszczelarski.pl/prawo-projekty-ustaw-o-sprzedazy-zywnosci-przez-rolnikow, data publikacji: 2016.10.25, data odczytu: 2016.10.28.Liczba wyświetleń artykułu: 1650

Komentarze z forum pszczelarskiego

mati

2016-10-30 08:47:16

to nie jest takie mydlenie oczu a za plecami przepychanie cety bo takie mam wrarzenie ze tak sie dzieje wlasnie

tulipan

2016-10-30 17:37:40

jak miód spłynie z kanady do polski bez gmo to będzie super

arek

2016-11-01 14:50:47

No chyba niekoniecznie będzie bez GMO. Kanada z tego co się orientuje ma swobodną wymianę z USA, a tam ciężko znaleźć coś bez GMO.

michal-trabka

2016-11-02 18:43:55

Powiedzmy sobie szczerze, że to jeden z największych błędów władzy w Polsce od niepamiętnych czasów. Nie ważne kto podpisał, kto negocjował itd. Ważny jest fakt. Każdy wiedział jakie zagrożenia wiążą się z tą umową, a mimo to została ona zawarta. Z tego co wiem, jest jeszcze szansa, że nie zostanie ona ratyfikowana w poszczególnych państwach członkowskich. Być może uda się, że i u nas nie wejdzie w życie. Tylko co wtedy?

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.