Portal Pszczelarski

Projekt Ustawy o sprzedaży żywności przez rolników oraz o zmianie niektórych innych ustaw

pszczelarstwo w Polsce prawo pszczelarskie ustawa pszczelarska prawo w pszczelarstwie

W dniu 21 października 2016 roku w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej miało miejsce pierwsze czytanie projektu poselskiego dotyczącego "Ustawy o sprzedaży żywności przez rolników oraz o zmianie niektórych innych ustaw". Po wysłuchaniu projekt został skierowany do Komisji Finansów Publicznych oraz do Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Swój odrębny projekt Ustawy stworzył również Rząd.

Projekt zakłada, że rolnicy (także pszczelarze) będą mieli możliwość sprzedaży wytworzonych przez siebie produktów spożywczych. Poselski projekt zakłada stworzenie warunków do bezpośredniej sprzedaży produktów spożywczych wytwarzanych w sposób tradycyjny, domowy, pochodzących z własnego gospodarstwa. Najważniejszą kwestią jest ustalenie warunków, na jakich taka produkcja i sprzedaż ma się odbywać.

Projekt ustawy ma za zadanie uproszczenie przepisów. Dotychczasowe wymogi, także pod względem sanitarnym, były zbyt skomplikowane. Pszczelarzy dotyczy szczególnie sprzedaż produktów nieprzetworzonych, czyli na przykład miodu, propolisu, pyłku etc. Pszczelarze będą mieli możliwość sprzedaży pewnej ilości swoich produktów. Dokładna ilość żywności możliwa do bezpośredniej sprzedaży ma zostać określona przez ministra rolnictwa. Artykuły takie będą musiały być oznaczone w specjalny sposób, między innymi poprzez adres gospodarstwa. Rolnicy również będą mogli sprzedawać żywność do lokalnego zakładu detalicznego, którego zadaniem jest zaopatrywanie konsumentów w produkty na terenie własnego województwa, a także na terenie województw sąsiadujących. Projekt poselski zakłada opodatkowanie produktów nieprzetworzonych po przekroczeniu kwoty 75 000 złotych. Obecnie sprzedaż miodów nie posiada limitów.

Opracowano na podstawie:
Sady Ogrody, Projekt ustawy o sprzedaży żywności przez rolników trafił do sejmowych komisji, http://www.sadyogrody.pl/prawo_i_dotacje/104/projekt_ustawy_o_sprzedazy_zywnosci_przez_rolnikow_trafil_do_sejmowych_komisji,7371.html, data publikacji: 2016.10.21, data odczytu: 2016.10.28.
Polski Związek Pszczelarski, Projekt Ustaw o sprzedaży żywności przez rolników, http://www.zwiazekpszczelarski.pl/prawo-projekty-ustaw-o-sprzedazy-zywnosci-przez-rolnikow, data publikacji: 2016.10.25, data odczytu: 2016.10.28.Liczba wyświetleń artykułu: 1765

Komentarze z forum pszczelarskiego

mati 2016-10-30 08:47:16

to nie jest takie mydlenie oczu a za plecami przepychanie cety bo takie mam wrarzenie ze tak sie dzieje wlasnie

tulipan 2016-10-30 17:37:40

jak miód spłynie z kanady do polski bez gmo to będzie super

arek 2016-11-01 14:50:47

No chyba niekoniecznie będzie bez GMO. Kanada z tego co się orientuje ma swobodną wymianę z USA, a tam ciężko znaleźć coś bez GMO.

michal-trabka 2016-11-02 18:43:55

Powiedzmy sobie szczerze, że to jeden z największych błędów władzy w Polsce od niepamiętnych czasów. Nie ważne kto podpisał, kto negocjował itd. Ważny jest fakt. Każdy wiedział jakie zagrożenia wiążą się z tą umową, a mimo to została ona zawarta. Z tego co wiem, jest jeszcze szansa, że nie zostanie ona ratyfikowana w poszczególnych państwach członkowskich. Być może uda się, że i u nas nie wejdzie w życie. Tylko co wtedy?  Współpracują z portalem:

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Placki bananowo-owsiane z miodem

Pancakes cytrynowe z miodem

Ciasto dyniowe z rabarbarem i miodem

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Szałwia lekarska – roślina miododajna

Wirowanie miodu

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014/2015