Portal Pszczelarski

Warsztaty bartnicze w Jabłecznej nad Bugiem 2016 - relacja z wydarzenia

pszczelarstwo podlaskie bartnictwo relacja z wydarzenia Piotr Piłasiewicz Bractwo Bartne Marcin Sudziński Warsztaty bartnicze w Jabłecznej nad Bugiem 2016 warsztaty bartnicze

W dniach 29.09.2016-1.10.2016 roku w Monastyrze św. Onufrego w Jabłecznej nad Bugiem (gmina Sławatycze, powiat bialski, województwo lubelskie) miały miejsce warsztaty bartnicze. W trakcie ich trwania eksperci wprowadzili w tajniki tej zapomnianej sztuki kilku zapalonych pszczelarzy. 

Zgodnie z informacjami podanymi na portalu Bartnictwo.com, w tajniki bartnictwa wprowadzony został między innymi ojciec Makary ze wspomnianego klasztoru, który prowadzi tamtejszą pasiekę. Piotr Piłasiewicz z Bractwa Bartnego, które było organizatorem tego wydarzenia, wspomina że w jego trakcie uczono robienia barci w wydrążonych pniach drzew. Następnie jedna barć zostały powieszone na wiekowym dębie. 

Organizatorzy wydarzenia chcą, by stało się ono przyczynkiem do promowania naturalnego pszczelarstwa. Odrodzenie w Polsce bartnictwa pozwoli na stworzenia pszczołom warunków do zakładania gniazd jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. W wydarzeniu jako instruktor brał udział także Marcin Sudziński, który na co dzień prowadzi pasiekę i pracownię pszczelarską na dachu Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Kłody stworzone podczas warsztatów zostały zabrane przez ich uczestników. Jednym z nich był nauczyciel przedmiotów zawodowych ze szkoły w Pszczelej Woli, a więc jest szansa, że wiedza bartnicza trafi także do przyszłych pszczelarzy zawodowych. 

Opracowano na podstawie:
Słowo Podlasia, Chcą odrodzić w Polsce bartnictwo, http://www.slowopodlasia.pl/wiadomosci/700,promuja-pierwotna-forme-hodowli-pszczol, data publikacji: 2016.10.26, data odczytu: 2016.10.27.
Bartnictwo.com, Bartnictwo wraca nad Bug, http://bartnictwo.com/pl/blog/, data publikacji: 2016.10.04, data odczytu: 2016.10.27Liczba wyświetleń artykułu: 1384

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?

Zostań bohaterem pszczół

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Torcik naleśnikowy z miodem

Korzenna sałatka z tofu i miodem na jabłkach

Szpinak z gruszką, pomarańczą i miodem