Portal Pszczelarski

Warsztaty bartnicze w Jabłecznej nad Bugiem 2016 - relacja z wydarzenia

pszczelarstwo podlaskie bartnictwo relacja z wydarzenia Piotr Piłasiewicz Bractwo Bartne Marcin Sudziński Warsztaty bartnicze w Jabłecznej nad Bugiem 2016 warsztaty bartnicze

W dniach 29.09.2016-1.10.2016 roku w Monastyrze św. Onufrego w Jabłecznej nad Bugiem (gmina Sławatycze, powiat bialski, województwo lubelskie) miały miejsce warsztaty bartnicze. W trakcie ich trwania eksperci wprowadzili w tajniki tej zapomnianej sztuki kilku zapalonych pszczelarzy. 

Zgodnie z informacjami podanymi na portalu Bartnictwo.com, w tajniki bartnictwa wprowadzony został między innymi ojciec Makary ze wspomnianego klasztoru, który prowadzi tamtejszą pasiekę. Piotr Piłasiewicz z Bractwa Bartnego, które było organizatorem tego wydarzenia, wspomina że w jego trakcie uczono robienia barci w wydrążonych pniach drzew. Następnie jedna barć zostały powieszone na wiekowym dębie. 

Organizatorzy wydarzenia chcą, by stało się ono przyczynkiem do promowania naturalnego pszczelarstwa. Odrodzenie w Polsce bartnictwa pozwoli na stworzenia pszczołom warunków do zakładania gniazd jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. W wydarzeniu jako instruktor brał udział także Marcin Sudziński, który na co dzień prowadzi pasiekę i pracownię pszczelarską na dachu Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Kłody stworzone podczas warsztatów zostały zabrane przez ich uczestników. Jednym z nich był nauczyciel przedmiotów zawodowych ze szkoły w Pszczelej Woli, a więc jest szansa, że wiedza bartnicza trafi także do przyszłych pszczelarzy zawodowych. 

Opracowano na podstawie:
Słowo Podlasia, Chcą odrodzić w Polsce bartnictwo, http://www.slowopodlasia.pl/wiadomosci/700,promuja-pierwotna-forme-hodowli-pszczol, data publikacji: 2016.10.26, data odczytu: 2016.10.27.
Bartnictwo.com, Bartnictwo wraca nad Bug, http://bartnictwo.com/pl/blog/, data publikacji: 2016.10.04, data odczytu: 2016.10.27Liczba wyświetleń artykułu: 1289

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.