Portal Pszczelarski

Reportaż o bartnictwie w Radio Trójka 2016

pszczelarstwo w Polsce bartnictwo Sebastian Cirut reportaż o bartnictwie

Bartnictwo nadal jest mało poznaną dziedziną wiedzy. Dlatego cenne są wszelkie inicjatywy, które pozwalają przybliżyć ją osobom niemającym na co dzień do czynienia z "dzikimi pszczołami". 

Polskie Radio Trójka jeden ze swoich cyklicznych reportaży poświęciło właśnie bartnictwu. Jego bohaterem, poza owadami, jest Sebastian Cirut, mechanik samolotowy, który pasjonuje się nie tylko maszynami latającymi, ale także pszczołami. Hobbystycznie od kilku lat zajmuje się on pszczelarstwem, głównie pozyskiwaniem rzadkich miodów. W ostatnim czasie zaczął on współpracować z Karkonoskim Parkiem Narodowym i w ramach tej współpracy, w trakcie tegorocznej zimy wykonał trzy barcie w żywych drzewach, a także kłodę bartną.

W trakcie reportażu Sebastian Cirut przedstawił szczegóły związane z pracą bartnika. Pozyskiwanie miodu leśnego jest ciężką pracą, wymagającą dużej wiedzy na temat drzew, na których umieszczone są barcie, pożytków i przyzwyczajeń pszczół. Odrodzenie bartnictwa jest bardzo istotne w kontekście ochrony pszczół.

Opracowano na podstawie:
Polskie Radio, Wspomnienia z pamiętnika bartnika, http://www.polskieradio.pl/9/325/Artykul/1684424,Wspomnienia-z-pamietnika-bartnika, data



Liczba wyświetleń artykułu: 1411

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.