Portal Pszczelarski

Reportaż o bartnictwie w Radio Trójka 2016

pszczelarstwo w Polsce bartnictwo Sebastian Cirut reportaż o bartnictwie

Bartnictwo nadal jest mało poznaną dziedziną wiedzy. Dlatego cenne są wszelkie inicjatywy, które pozwalają przybliżyć ją osobom niemającym na co dzień do czynienia z "dzikimi pszczołami". 

Polskie Radio Trójka jeden ze swoich cyklicznych reportaży poświęciło właśnie bartnictwu. Jego bohaterem, poza owadami, jest Sebastian Cirut, mechanik samolotowy, który pasjonuje się nie tylko maszynami latającymi, ale także pszczołami. Hobbystycznie od kilku lat zajmuje się on pszczelarstwem, głównie pozyskiwaniem rzadkich miodów. W ostatnim czasie zaczął on współpracować z Karkonoskim Parkiem Narodowym i w ramach tej współpracy, w trakcie tegorocznej zimy wykonał trzy barcie w żywych drzewach, a także kłodę bartną.

W trakcie reportażu Sebastian Cirut przedstawił szczegóły związane z pracą bartnika. Pozyskiwanie miodu leśnego jest ciężką pracą, wymagającą dużej wiedzy na temat drzew, na których umieszczone są barcie, pożytków i przyzwyczajeń pszczół. Odrodzenie bartnictwa jest bardzo istotne w kontekście ochrony pszczół.

Opracowano na podstawie:
Polskie Radio, Wspomnienia z pamiętnika bartnika, http://www.polskieradio.pl/9/325/Artykul/1684424,Wspomnienia-z-pamietnika-bartnika, data



Liczba wyświetleń artykułu: 1824

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Bigos z miodem

Kukurydziane bułeczki z miodem

Różowe stringi z miodem

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.