Portal Pszczelarski

5 tysięcy ton miodu z Ukrainy

pszczelarstwo w Polsce miód z Ukrainy import miodu

Komisja Europejska podjęła decyzję, na mocy której zwiększono część bezcłowych kwot importowych na produkty z Ukrainy. Decyzja ta dotyczy również miodu. 

Portal Farmer.pl podaje informację, że limit na miód zza wschodniej granicy został zwiększony o trzy tysiące tony, z dwóch na pięć tysięcy ton. Już w zeszłym roku Ukraina znalazła się na drugim miejscu pod względem liczby dostarczanego do Polski miodu, zaraz za Chinami. Obecnie pojawiają się głosy zaniepokojonych pszczelarzy z Polski. Zarzucają oni kolegom z Ukrainy między innymi niedostateczną dbałość o higienę w pasiekach. Obawiają się dużej i nie zawsze uczciwej konkurencji. 

Decyzja Komisji Europejskiej będzie zastosowana, jeżeli wyrazi na nią zgodę Parlament Europejski oraz Rada Unii Europejskiej. Ukraiński minister rolnictwa Taras Kutowyj jest bardzo zadowolony z tej decyzji. Zaznaczył, że dzięki zwiększeniu limitów na artykuły rolno-spożywcze, handel Unii Europejskiej z Ukrainą wzrośnie o 200 milionów dolarów. 

Opracowano na podstawie:
Farmer.pl, Będzie więcej miodu z Ukrainy, http://www.farmer.pl/fakty/rynki-wschodnie/bedzie-wiecej-miodu-z-ukrainy,67653.html, data publikacji: 2016.10.24, data odczytu: 2016.10.25.
Słowo Polskie, Unia zwiększyła limity importu dla produkcji ukraińskiego rolnictwa, http://www.wizyt.net/index.php?option=com_content&view=article&id=6846:unia-zwikszya-limity-importu-produkcji-ukraiskiego-rolnictwa&catid=106:gospodarka&Itemid=205, data publikacji: 2016.10.01, data odczytu: 2016.10.25.Liczba wyświetleń artykułu: 3965

Komentarze z forum pszczelarskiego

tulipan 2016-11-08 17:32:32

szybciej dotrze do mas żuczek ulowy i zniszczy nasze pszczoły wtedy moze politycy zauważą co mądrego zrobili

Antoni 2016-11-08 18:41:06

Tulipan, myślę, że nie do końca to ma związek. Co innego ściąganie żywności z Kanady...  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.

BeePower! w Polsce i za granicą

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.