Portal Pszczelarski

5 tysięcy ton miodu z Ukrainy

pszczelarstwo w Polsce miód z Ukrainy import miodu

Komisja Europejska podjęła decyzję, na mocy której zwiększono część bezcłowych kwot importowych na produkty z Ukrainy. Decyzja ta dotyczy również miodu. 

Portal Farmer.pl podaje informację, że limit na miód zza wschodniej granicy został zwiększony o trzy tysiące tony, z dwóch na pięć tysięcy ton. Już w zeszłym roku Ukraina znalazła się na drugim miejscu pod względem liczby dostarczanego do Polski miodu, zaraz za Chinami. Obecnie pojawiają się głosy zaniepokojonych pszczelarzy z Polski. Zarzucają oni kolegom z Ukrainy między innymi niedostateczną dbałość o higienę w pasiekach. Obawiają się dużej i nie zawsze uczciwej konkurencji. 

Decyzja Komisji Europejskiej będzie zastosowana, jeżeli wyrazi na nią zgodę Parlament Europejski oraz Rada Unii Europejskiej. Ukraiński minister rolnictwa Taras Kutowyj jest bardzo zadowolony z tej decyzji. Zaznaczył, że dzięki zwiększeniu limitów na artykuły rolno-spożywcze, handel Unii Europejskiej z Ukrainą wzrośnie o 200 milionów dolarów. 

Opracowano na podstawie:
Farmer.pl, Będzie więcej miodu z Ukrainy, http://www.farmer.pl/fakty/rynki-wschodnie/bedzie-wiecej-miodu-z-ukrainy,67653.html, data publikacji: 2016.10.24, data odczytu: 2016.10.25.
Słowo Polskie, Unia zwiększyła limity importu dla produkcji ukraińskiego rolnictwa, http://www.wizyt.net/index.php?option=com_content&view=article&id=6846:unia-zwikszya-limity-importu-produkcji-ukraiskiego-rolnictwa&catid=106:gospodarka&Itemid=205, data publikacji: 2016.10.01, data odczytu: 2016.10.25.Liczba wyświetleń artykułu: 4663

Komentarze z forum pszczelarskiego

tulipan 2016-11-08 17:32:32

szybciej dotrze do mas żuczek ulowy i zniszczy nasze pszczoły wtedy moze politycy zauważą co mądrego zrobili

Antoni 2016-11-08 18:41:06

Tulipan, myślę, że nie do końca to ma związek. Co innego ściąganie żywności z Kanady...  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Propolis - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Skuteczność kwasu szczawiowego w walce z warrozą

Linia pszczół car: CJ10

Budowa pszczoły miodnej - budowa zewnętrzna