Portal Pszczelarski

Najstarszy pszczelarz w Oławie skończył 95 lat

pszczelarstwo dolnośląskie pszczelarz najstarszy pszczelarz Jan Karaś

Nie od dziś wiadomo, że warto doceniać doświadczenie starszych osób. Zwłaszcza, jeżeli taka osoba to pszczelarz w wieku 95-ciu lat. 

W Gazecie Oławskiej ukazał się wywiad z Janem Karasiem, który to jest najstarszym oławskim pszczelarzem. W październiku osiągnął on imponujący wiek 95-ciu lat, cały czas ciesząc się dobrym zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Obecnie senior posiada na własność dziewięć uli, ale jeszcze w zeszłym roku był właścicielem 24 rodzin pszczelich. Pszczoły mieszkają na działce należącej do syna pana Jana.

Rozmówca pochodzi z rodziny o pszczelarskich tradycjach i to właśnie najbliżsi zaszczepili w nim zamiłowanie do pszczół. Szczególnie dziadek, który przed wojną posiadał imponującą pasiekę. Ule wówczas wyglądały kompletnie inaczej, ponieważ drążono je w całych drewnianych klocach i nie stosowano ramek. Nie znano wówczas także problemu warrozy. Pszczoły w zasadzie pozostawały całkowicie dzikie. Pasieki były zdecydowanie bardziej prymitywne, ale czerpano z nich dużo miodu, z uwagi na liczne występowanie miododajnych roślin. 

Pan Jan z rozrzewnieniem wspomina dawne czasy, kiedy należące do siebie ule wywoził na nieraz odległe pożytki do innych województw, zwłaszcza na wrzosy i rzepak. Najbliższa okolica obfitowała i nadal obfituje w lipy, stąd wysokie zbiory tej odmiany. Rozmówca do tej pory samodzielnie zajmuje się swoimi pszczołami, a wiedzy mógłby mu pozazdrościć niejeden pszczelarz. 

Opracowano na podstawie:
Gazeta Oławska, Lepiej być trochę głodnym niż obżartym, http://www.gazeta-olawa.pl/rozmowy/54475-lepiej-byc-troche-glodnym-niz-obzartym/, data publikacji: 2016.10.21, data odczytu: 2016.10.21.

Zobacz również:

Setne urodziny pszczelarza z Krzeszowic - Franciszka PióroLiczba wyświetleń artykułu: 1757

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.