Portal Pszczelarski

Najstarszy pszczelarz w Oławie skończył 95 lat

pszczelarstwo dolnośląskie pszczelarz najstarszy pszczelarz Jan Karaś

Nie od dziś wiadomo, że warto doceniać doświadczenie starszych osób. Zwłaszcza, jeżeli taka osoba to pszczelarz w wieku 95-ciu lat. 

W Gazecie Oławskiej ukazał się wywiad z Janem Karasiem, który to jest najstarszym oławskim pszczelarzem. W październiku osiągnął on imponujący wiek 95-ciu lat, cały czas ciesząc się dobrym zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Obecnie senior posiada na własność dziewięć uli, ale jeszcze w zeszłym roku był właścicielem 24 rodzin pszczelich. Pszczoły mieszkają na działce należącej do syna pana Jana.

Rozmówca pochodzi z rodziny o pszczelarskich tradycjach i to właśnie najbliżsi zaszczepili w nim zamiłowanie do pszczół. Szczególnie dziadek, który przed wojną posiadał imponującą pasiekę. Ule wówczas wyglądały kompletnie inaczej, ponieważ drążono je w całych drewnianych klocach i nie stosowano ramek. Nie znano wówczas także problemu warrozy. Pszczoły w zasadzie pozostawały całkowicie dzikie. Pasieki były zdecydowanie bardziej prymitywne, ale czerpano z nich dużo miodu, z uwagi na liczne występowanie miododajnych roślin. 

Pan Jan z rozrzewnieniem wspomina dawne czasy, kiedy należące do siebie ule wywoził na nieraz odległe pożytki do innych województw, zwłaszcza na wrzosy i rzepak. Najbliższa okolica obfitowała i nadal obfituje w lipy, stąd wysokie zbiory tej odmiany. Rozmówca do tej pory samodzielnie zajmuje się swoimi pszczołami, a wiedzy mógłby mu pozazdrościć niejeden pszczelarz. 

Opracowano na podstawie:
Gazeta Oławska, Lepiej być trochę głodnym niż obżartym, http://www.gazeta-olawa.pl/rozmowy/54475-lepiej-byc-troche-glodnym-niz-obzartym/, data publikacji: 2016.10.21, data odczytu: 2016.10.21.

Zobacz również:

Setne urodziny pszczelarza z Krzeszowic - Franciszka PióroLiczba wyświetleń artykułu: 2030

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Bigos staropolski na winie z miodem

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Żurawina z miodem i wanilią

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016