Portal Pszczelarski

Protest rolników i pszczelarzy przeciwko podpisaniu umowy CETA 2016

pszczelarstwo w Polsce CETA Jan Borzęcki protest pszczelarzy

W minioną sobotę, 15 października 2016 r., odbył się strajk rolników z całej Polski pod budynkiem Ministerstwa Rolnictwa. Protestowano przeciwko podpisaniu umowy CETA, która umożliwia wolny handel między Kanadą a Europą. Wśród protestujących nie brakowało również pszczelarzy.

Podobne protesty, oczywiście na mniejszą skalę, odbywały się w wielu miastach całej Polski. Na przykład w Nowym Sączu do niewielkiej grupki protestujących przyłączył się także Jan Borzęcki, pszczelarz z gminy Stary Sącz. Wyraził on werbalnie to, czego obawia się bardzo wielu pszczelarzy z całego kraju. Chodzi mianowicie o strach przed napływem taniego miodu towarowego z Kanady. W porównaniu z miodami produkowanymi na przemysłową skalę, polscy pszczelarze mają dużo mniejsze szansę na sprzedaż produktów. Ze względu na różnicę w cenie można się spodziewać, że w wielu przypadkach konsumenci wybiorą zwyczajnie tańszy produkt, bardziej opłacalny dla ich kieszeni. 

Protestujący rolnicy i pszczelarze obawiają się także znaczącego spadku jakości swoich produktów, ze względu na stosowanie przez Kanadę roślin modyfikowanych genetycznie. W Internecie nie brakuje zdenerwowanych głosów, które sugerują bardzo negatywne skutki stosowania takich upraw, łącznie ze śmiercią kolejnych pszczół, których sytuacja i tak jest zła.

Opracowano na podstawie:
Rzeczpospolita, W Warszawie protest przeciwko CETA i TTIP, http://www.rp.pl/Polityka/310159977-W-Warszawie-protest-przeciwko-CETA-i-TTIP.html#ap-1, data publikacji: 2016.10.15, data odczytu: 2016.10.20.
RDN, Nowy Sącz: Protest przeciwko kanadyjskim i amerykańskim korporacjom, http://rdn.pl/?p=92525, data publikacji: 2016.10.15, data odczytu: 2016.10.20.Liczba wyświetleń artykułu: 1238

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.