Portal Pszczelarski

Protest rolników i pszczelarzy przeciwko podpisaniu umowy CETA 2016

pszczelarstwo w Polsce CETA Jan Borzęcki protest pszczelarzy

W minioną sobotę, 15 października 2016 r., odbył się strajk rolników z całej Polski pod budynkiem Ministerstwa Rolnictwa. Protestowano przeciwko podpisaniu umowy CETA, która umożliwia wolny handel między Kanadą a Europą. Wśród protestujących nie brakowało również pszczelarzy.

Podobne protesty, oczywiście na mniejszą skalę, odbywały się w wielu miastach całej Polski. Na przykład w Nowym Sączu do niewielkiej grupki protestujących przyłączył się także Jan Borzęcki, pszczelarz z gminy Stary Sącz. Wyraził on werbalnie to, czego obawia się bardzo wielu pszczelarzy z całego kraju. Chodzi mianowicie o strach przed napływem taniego miodu towarowego z Kanady. W porównaniu z miodami produkowanymi na przemysłową skalę, polscy pszczelarze mają dużo mniejsze szansę na sprzedaż produktów. Ze względu na różnicę w cenie można się spodziewać, że w wielu przypadkach konsumenci wybiorą zwyczajnie tańszy produkt, bardziej opłacalny dla ich kieszeni. 

Protestujący rolnicy i pszczelarze obawiają się także znaczącego spadku jakości swoich produktów, ze względu na stosowanie przez Kanadę roślin modyfikowanych genetycznie. W Internecie nie brakuje zdenerwowanych głosów, które sugerują bardzo negatywne skutki stosowania takich upraw, łącznie ze śmiercią kolejnych pszczół, których sytuacja i tak jest zła.

Opracowano na podstawie:
Rzeczpospolita, W Warszawie protest przeciwko CETA i TTIP, http://www.rp.pl/Polityka/310159977-W-Warszawie-protest-przeciwko-CETA-i-TTIP.html#ap-1, data publikacji: 2016.10.15, data odczytu: 2016.10.20.
RDN, Nowy Sącz: Protest przeciwko kanadyjskim i amerykańskim korporacjom, http://rdn.pl/?p=92525, data publikacji: 2016.10.15, data odczytu: 2016.10.20.Liczba wyświetleń artykułu: 1378

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Biały miód leśny z Mount Oku

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich