Portal Pszczelarski

Chlotianidyna bezpieczna dla pszczół - stanowisko koncernu Bayer

pszczelarstwo w Polsce chlotianidyna neonikotynoidy Bayer

Badania koncernu Bayer, które trwają od 2014 roku, na razie potwierdzają, że chlotianidyna, czyli jeden z neonikotynoidów, jest bezpieczna dla owadów zapylających. To jeden ze składników wchodzących w skład zapraw nasiennych rzepaku, a także preparatów chemicznych do opryskiwania roślin. 

Zgodnie z informacjami podanymi w serwisie Topagrar, zakaz stosowania zapraw nasiennych zawierających neonikotynoidy obowiązuje w całej Unii Europejskiej od pierwszego grudnia 2013 roku. Takie działanie zostało wprowadzone jako prewencyjne wobec ich domniemanej szkodliwości szczególnie wobec pszczoły miodnej. Rok 2017 ma rozstrzygnąć, czy ten zakaz zostanie utrzymany, czy zdjęty. Jeżeli wyniki badań zostaną potwierdzone, może dojść do zmiany stanowiska Unii Europejskiej w tej sprawie, chociaż unijni pszczelarze i jednocześnie Europosłowie zajmujący się problemami związanymi z ekologią, pragną utrzymania zakazu. Jeszcze zanim wprowadzono oficjalny zakaz, w Polsce odbyły się protesty środowisk pszczelarskich sprzeciwiających się stosowaniu w rolnictwie neonikotynoidów. 

Szczegółowe wyniki badań Bayer, zostały przedstawione w publikacji "Ecotoxycology", w której poruszane są kwestie związaną z wpływem związków chemicznych na poszczególne populacje. 

Opracowano na podstawie:
Topagrar.pl, Neonikotynoidy jednak bezpieczne? Bayer przeprowadził badania, https://www.topagrar.pl/articles/aktualnosci/neonikotynoidy-jednak-bezpieczne-bayer-przeprowadzil-badania/, data publikacji: 2016.10.18, data odczytu: 2016.10.19.
Sadyogrody.pl, Szkodniki kapustnych - co dalej z zaprawami z grupy neonikotynoidów?, http://www.sadyogrody.pl/agrotechnika/103/szkodniki_kapustnych_co_dalej_z_zaprawami_z_grupy_neonikotynoidow,7277.html, data publikacji:2016.10.16, data odczytu: 2016.10.19.



Liczba wyświetleń artykułu: 3711

Komentarze z forum pszczelarskiego

arek 2016-10-21 08:30:21

Nie wiem na ile można wierzyć badaniom prowadzonym przez tak duży koncern...

oro54 2016-11-14 20:28:35

Paranoja! Główny zainteresowany jest sędzią we własnej sprawie. A co z badaniami wykazująch na obecność neonikotynoidów w oleju rzepakowym i na co się one rozpadają, gdy użyje się tego oleju do smażenia. O tym cisza, bo "po co babcię denerwować" resztę dośpiewajcie sobie sami.



  Współpracują z portalem:

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Pierniczki świąteczne z miodem

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski