Portal Pszczelarski

Chlotianidyna bezpieczna dla pszczół - stanowisko koncernu Bayer

pszczelarstwo w Polsce chlotianidyna neonikotynoidy Bayer

Badania koncernu Bayer, które trwają od 2014 roku, na razie potwierdzają, że chlotianidyna, czyli jeden z neonikotynoidów, jest bezpieczna dla owadów zapylających. To jeden ze składników wchodzących w skład zapraw nasiennych rzepaku, a także preparatów chemicznych do opryskiwania roślin. 

Zgodnie z informacjami podanymi w serwisie Topagrar, zakaz stosowania zapraw nasiennych zawierających neonikotynoidy obowiązuje w całej Unii Europejskiej od pierwszego grudnia 2013 roku. Takie działanie zostało wprowadzone jako prewencyjne wobec ich domniemanej szkodliwości szczególnie wobec pszczoły miodnej. Rok 2017 ma rozstrzygnąć, czy ten zakaz zostanie utrzymany, czy zdjęty. Jeżeli wyniki badań zostaną potwierdzone, może dojść do zmiany stanowiska Unii Europejskiej w tej sprawie, chociaż unijni pszczelarze i jednocześnie Europosłowie zajmujący się problemami związanymi z ekologią, pragną utrzymania zakazu. Jeszcze zanim wprowadzono oficjalny zakaz, w Polsce odbyły się protesty środowisk pszczelarskich sprzeciwiających się stosowaniu w rolnictwie neonikotynoidów. 

Szczegółowe wyniki badań Bayer, zostały przedstawione w publikacji "Ecotoxycology", w której poruszane są kwestie związaną z wpływem związków chemicznych na poszczególne populacje. 

Opracowano na podstawie:
Topagrar.pl, Neonikotynoidy jednak bezpieczne? Bayer przeprowadził badania, https://www.topagrar.pl/articles/aktualnosci/neonikotynoidy-jednak-bezpieczne-bayer-przeprowadzil-badania/, data publikacji: 2016.10.18, data odczytu: 2016.10.19.
Sadyogrody.pl, Szkodniki kapustnych - co dalej z zaprawami z grupy neonikotynoidów?, http://www.sadyogrody.pl/agrotechnika/103/szkodniki_kapustnych_co_dalej_z_zaprawami_z_grupy_neonikotynoidow,7277.html, data publikacji:2016.10.16, data odczytu: 2016.10.19.



Liczba wyświetleń artykułu: 3912

Komentarze z forum pszczelarskiego

arek 2016-10-21 08:30:21

Nie wiem na ile można wierzyć badaniom prowadzonym przez tak duży koncern...

oro54 2016-11-14 20:28:35

Paranoja! Główny zainteresowany jest sędzią we własnej sprawie. A co z badaniami wykazująch na obecność neonikotynoidów w oleju rzepakowym i na co się one rozpadają, gdy użyje się tego oleju do smażenia. O tym cisza, bo "po co babcię denerwować" resztę dośpiewajcie sobie sami.



  Współpracują z portalem:

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Ogórki z miodem

Panna cotta z miodem i orzechami włoskimi

Pierogi z kaszą jaglaną, jabłkami i miodem