Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Zielony Oskar dla filmu Łowcy Miodu

Źródło screena: https://www.youtube.com/watch?v=dyRa5c8EtUk

pszczelarstwo w Polsce Łowcy Miodu film pszczelarski Krystian Matysek Dorota Roszkowska

Film dokumentalny Łowcy miodu: Na ratunek pszczołom, dotyczący tematyki związanej z pszczołami i ich ochroną, został nagrodzony tak zwanym zielonym Oskarem. To olbrzymie, prestiżowe wyróżnienie. 

Rzeczpospolita informuje, że nagroda przyznana została w ramach festiwalu Wildscreen Festiwal, który odbywa się w Bristolu w Wielkiej Brytanii. Nagrodę odebrali osobiście twórcy filmu, Krystian Matysek – autor scenariusza i jednocześnie reżyser oraz Dorota Roszkowska – producentka. Uroczysta gala była na żywo transmitowana przez telewizję BBC i miała charakter charytatywny – wszyscy uczestnicy musieli zakupić na nią bilet. Laur został przyznany w kategorii Ludzie i przyroda. 

W rozmowie z dziennikarzami wyróżnieni autorzy z jednej strony podkreślali prestiż otrzymanej nagrody, a z drugiej strony zwracali także uwagę na olbrzymie wyzwania stojące przed autorami filmów dokumentalnych o tematyce przyrodniczej. Z uwagi na specyfikę zagadnienia, jakim są pszczoły i ich rola w ekosystemie naszej planety, zdjęcie trwały długo i wymagały bardzo wiele precyzji. Całość była tworzona aż przez sześć lat. Film ten pochłonął również sporą sumę pieniędzy, to znaczy około milion złotych. To znacznie więcej, niż zwykle wynosi koszt podobnych produkcji. Zdecydowanie cieszy jednak docenienie na arenie międzynarodowej nie tylko polskiego filmu, ale także zwrócenie uwagi na dość uniwersalny problem masowego wymierania pszczół. Produkcja z pewnością jest warta polecenia. 

Opracowano na podstawie:
Rzeczpospolita, Dokument „Łowcy miodu. Na ratunek pszczołom” zdobył zielonego Oscara, http://www.rp.pl/Film/161019222-Dokument-Lowcy-miodu-Na-ratunek-pszczolom-zdobyl-zielonego-Oscara.html, data publikacji: 2016.10.18, data odczytu: 2016.10.18.

Zobacz również:

Łowcy Miodu: Na ratunek pszczołom - film pszczelarski

Łowcy Miodu: Na ratunek pszczołom - na DVD i Blu-RayLiczba wyświetleń artykułu: 2830

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2016-10-20 16:05:51

Kolejny sukces Polaków! Jest się z czego cieszyć i komu gratulować:)

tulipan 2016-10-20 18:16:46

ten film pszczołach powinien być wyemitowany o godzinie 20 żey mogli obejżeć rolnicy z opryskiwaczamy
b

arek 2016-10-21 08:31:24

Też żałuję, że ten film nie był wcześniej puszczony. Ludzie, którzy pracują o tej porze już śpią.  Współpracują z portalem:

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Marchewka z jabłkiem i miodem

Łosoś w musztardzie i miodzie

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny