Portal Pszczelarski

Współpraca urzędników z pszczelarzami z Gniezna 2016

pszczelarstwo wielkopolskie Piotr Borowiak Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Poznaniu Krzysztof Jarus Powiatowy Zarząd Kół Pszczelarzy w Gnieźnie współpraca pszczelarska

Powiat gnieźnieński wspiera pszczoły i pszczelarzy. Zakończenie sezonu to dobry moment na podsumowania działalności samorządowej na rzecz pasiek. 

Wicestarosta gnieźnieński Jerzy Berlik przypomniał, że w zeszłym roku zorganizowano konferencję, w której uczestniczyło około 50 pszczelarzy. Jej zakres tematyczny dotyczył ochrony zdrowia pszczół. W związku z organizacją konferencji pojawiła się również potrzeba reakcji na stosowanie przez rolników środków ochrony roślin w godzinach zagrażających bezpośrednio życiu pszczół. Aby akcja informacyjna przyniosła oczekiwany skutek, wydrukowano 200 plakatów i 4000 ulotek. Zostały one umieszczone w urzędach, w których miały szansę dotrzeć do środowiska rolników. Ze środków budżetowych zakupiono również 222 kilogramy węzy, którą przekazano pszczelarzom. 

Piotr Borowiak, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Poznaniu, bardzo pozytywnie ocenił współpracę pszczelarzy z lokalną władzą. Działania takie jak przekazanie węzy, znacząco wpływają na poprawę higieny w ulu, co wpływa również na większą jakość uzyskiwanego miodu. Krzysztof Jarus, przewodniczący Powiatowego Zarządu Kół Pszczelarzy w Gnieźnie, zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal Gniezno 24, podał dane liczbowe na temat tej współpracy. Z węzy skorzystało 224 pszczelarzy w regionie. 

Wicestarosta Jerzy Berlik zapowiedział, że władze samorządowe dalej będą wspierały regionalnych pszczelarzy, zachęcając na przykład mieszkańców do zakupu lokalnych produktów pszczelich. 

Opracowano na podstawie:
Gniezno 24, Cenne wsparcie daje słodkie owoce, http://www.gniezno24.com/aktualnosci/item/8725-cenne-wsparcie-daje-slodkie-owoce, data publikacji:2016.10.13, data odczytu: 2016.10.17.



Liczba wyświetleń artykułu: 1426

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.