Portal Pszczelarski

Współpraca urzędników z pszczelarzami z Gniezna 2016

pszczelarstwo wielkopolskie Piotr Borowiak Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Poznaniu Krzysztof Jarus Powiatowy Zarząd Kół Pszczelarzy w Gnieźnie współpraca pszczelarska

Powiat gnieźnieński wspiera pszczoły i pszczelarzy. Zakończenie sezonu to dobry moment na podsumowania działalności samorządowej na rzecz pasiek. 

Wicestarosta gnieźnieński Jerzy Berlik przypomniał, że w zeszłym roku zorganizowano konferencję, w której uczestniczyło około 50 pszczelarzy. Jej zakres tematyczny dotyczył ochrony zdrowia pszczół. W związku z organizacją konferencji pojawiła się również potrzeba reakcji na stosowanie przez rolników środków ochrony roślin w godzinach zagrażających bezpośrednio życiu pszczół. Aby akcja informacyjna przyniosła oczekiwany skutek, wydrukowano 200 plakatów i 4000 ulotek. Zostały one umieszczone w urzędach, w których miały szansę dotrzeć do środowiska rolników. Ze środków budżetowych zakupiono również 222 kilogramy węzy, którą przekazano pszczelarzom. 

Piotr Borowiak, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Poznaniu, bardzo pozytywnie ocenił współpracę pszczelarzy z lokalną władzą. Działania takie jak przekazanie węzy, znacząco wpływają na poprawę higieny w ulu, co wpływa również na większą jakość uzyskiwanego miodu. Krzysztof Jarus, przewodniczący Powiatowego Zarządu Kół Pszczelarzy w Gnieźnie, zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal Gniezno 24, podał dane liczbowe na temat tej współpracy. Z węzy skorzystało 224 pszczelarzy w regionie. 

Wicestarosta Jerzy Berlik zapowiedział, że władze samorządowe dalej będą wspierały regionalnych pszczelarzy, zachęcając na przykład mieszkańców do zakupu lokalnych produktów pszczelich. 

Opracowano na podstawie:
Gniezno 24, Cenne wsparcie daje słodkie owoce, http://www.gniezno24.com/aktualnosci/item/8725-cenne-wsparcie-daje-slodkie-owoce, data publikacji:2016.10.13, data odczytu: 2016.10.17.Liczba wyświetleń artykułu: 1264

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Jabłko w cieście z karmelizowanym słonecznikiem

Pancakes cytrynowe z miodem

Krem bananowo-owsiany z miodem

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Parczelina trójlistkowa – roślina miododajna

Polska – kraina mlekiem i miodem płynąca?

Czynniki zwiększające podatność pszczół na choroby