Portal Pszczelarski

Współpraca urzędników z pszczelarzami z Gniezna 2016

pszczelarstwo wielkopolskie Piotr Borowiak Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Poznaniu Krzysztof Jarus Powiatowy Zarząd Kół Pszczelarzy w Gnieźnie współpraca pszczelarska

Powiat gnieźnieński wspiera pszczoły i pszczelarzy. Zakończenie sezonu to dobry moment na podsumowania działalności samorządowej na rzecz pasiek. 

Wicestarosta gnieźnieński Jerzy Berlik przypomniał, że w zeszłym roku zorganizowano konferencję, w której uczestniczyło około 50 pszczelarzy. Jej zakres tematyczny dotyczył ochrony zdrowia pszczół. W związku z organizacją konferencji pojawiła się również potrzeba reakcji na stosowanie przez rolników środków ochrony roślin w godzinach zagrażających bezpośrednio życiu pszczół. Aby akcja informacyjna przyniosła oczekiwany skutek, wydrukowano 200 plakatów i 4000 ulotek. Zostały one umieszczone w urzędach, w których miały szansę dotrzeć do środowiska rolników. Ze środków budżetowych zakupiono również 222 kilogramy węzy, którą przekazano pszczelarzom. 

Piotr Borowiak, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Poznaniu, bardzo pozytywnie ocenił współpracę pszczelarzy z lokalną władzą. Działania takie jak przekazanie węzy, znacząco wpływają na poprawę higieny w ulu, co wpływa również na większą jakość uzyskiwanego miodu. Krzysztof Jarus, przewodniczący Powiatowego Zarządu Kół Pszczelarzy w Gnieźnie, zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal Gniezno 24, podał dane liczbowe na temat tej współpracy. Z węzy skorzystało 224 pszczelarzy w regionie. 

Wicestarosta Jerzy Berlik zapowiedział, że władze samorządowe dalej będą wspierały regionalnych pszczelarzy, zachęcając na przykład mieszkańców do zakupu lokalnych produktów pszczelich. 

Opracowano na podstawie:
Gniezno 24, Cenne wsparcie daje słodkie owoce, http://www.gniezno24.com/aktualnosci/item/8725-cenne-wsparcie-daje-slodkie-owoce, data publikacji:2016.10.13, data odczytu: 2016.10.17.Liczba wyświetleń artykułu: 1574

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Placki z borówkami i miodem z cytryną

Kiwi w cieście z miodem rzepakowym

Jabłko w cieście z karmelizowanym słonecznikiem

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Wigilijne łazanki na bogato

Bananowe chipsy z miodem

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie