Portal Pszczelarski

Bartnictwo uznane za Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe Polski

pszczelarstwo podlaskie Bractwo Bartne bartnictwo Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe Polski miodobranie miodobranie w lesie Piotr Piłasiewicz

Za sprawą zaangażowania Bractwa Bartnego oraz doskonałego fotografika, profesora Krzysztofa Hejke, bartnictwo zostało uznane za jedno z Niematerialnych Dziedzictw Kulturowych i znalazło się na stosownej krajowej liście. Decyzję w tej kwestii członkowie należący do Bractwa Bartnego odebrali podczas gali, która odbyła się 14 października 2016 r. w Krakowie. Tym samym dołączyło ono na przykład do sokolnictwa i rusznikarstwa.

Zgodnie z informacjami podanymi przez portal Augustów 24, Bractwo Bartne to organizacja, która powstała w 2013 roku. W tym momencie należy do niej 11 członków. Pod opieką Bractwa znajduje się 50 barci i kłód bartnich, z których niemalże połowa jest umiejscowiona w Puszczy Augustowskiej. 

Bractwo Bartne organizuje liczne szkolenia dla nowych adeptów tej niełatwej sztuki. Tego typu warsztaty są organizowane zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, i cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku odbyła się już tradycyjna kleczba, czyli miodobranie w lesie, połączone przede wszystkim z doglądaniem stanu pszczelich rodzin. W tym roku pszczoły wymagały podkarmiania. Kłody wykonane w trakcie warsztatów ich uczestnicy zabierają w różne rejony kraju. 

Prezes Bractwa Bartnego Piotr Piłasiewicz ma nadzieję, że wpisanie bartnictwa na tę zaszczytną listę to dopiero początek pasma licznych sukcesów i otwarcia współpracy, na przykład z Lasami Państwowymi czy jednostkami samorządowymi. 

Opracowano na podstawie:
Augustów 24, Bartnictwo Niematerialnym Dziedzictwem Kulturowym Polski, http://augustow24.pl/info/bartnictwo-niematerialnym-dziedzictwem-kulturowym-polski.15873.html, data publikacji:2016.10.17, data odczytu:2016.10.17.Liczba wyświetleń artykułu: 3092

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2016-10-17 18:51:54

Bractwo Bartne - brawo Ty! :) Tylko 11 członków, a takie sukcesy! SUPER!

wowosowa 2016-11-01 20:18:26

Jeżeli do barci wspinamy się po aluminiowej drabinie, to jakie to dziedzictwo? Nie lepiej postawić pod tym drzewem normalny ul i nie cudować ?

oro54 2016-11-01 21:13:05

Niedługo pojawi się nam "Bractwo Kószkarzy" którzy zademonstrują jak się prowadzi gospodarkę rojową. Zademonstrują nam na czym polega zabieg wybębniania pszczół z kószek, jak otrzymuje się miód kapaniec, a jak miód bity i też będzie wspaniale. Czy pszczoły będą miały lepiej w naszym kraju, nie wiem. Wiem tylko, że może to być dobry news.

wowosowa 2016-11-02 14:26:44

Już sama nazwa tego bezsensownego przedsięwzięcia „ Bartnictwo ratunkiem dla dzikich pszczół” jest podwójnie fałszywa.
Ktoś może pomyśleć, że istnieją w lasach dzikie pszczoły miodne, które nie mają się gdzie podziać i dlatego należy im pomóc, budując barcie. Tym czasem pszczoły te nie są wcale dziksze od tych w okolicznych pasiekach, ponieważ z nich przywędrowały jako roje niewiadomego pochodzenia.
Czyli wygodne życie w ulach zamieniły na dziuple, gdzie siłą rzeczy (wysokość umieszczenia gniazda, niemożność dokonania przeglądu plastrów) pozbawione zostaną należytej opieki pszczelarza, w tym racjonalnego karmienia a przede wszystkim właściwego leczenia warrozy.
W przypadku wystąpienia zgnilca nie zostanie on w porę wykryty, za to stanowić będzie piękne źródło zakażenia dla okolicznych pasiek przez kilkanaście lat, uniemożliwiając jakiekolwiek racjonalne zwalczanie tej choroby.
A ileż tego „cennego i poszukiwanego” miodu uzyskamy, niestety niehigienicznie, z jednej dziupli. Ściema mega totalna, jak mówią młodzi.:)

michal-trabka 2016-11-02 18:41:30

Czy waszym zdaniem powinno się odejść od pielęgnowania tradycji bartniczych? Ja w sumie nie mam zdania co do tego. Widzę dużo plusów, ale równie wiele minusów. Nie ma co ukrywać, że postęp technologiczny (czyli w pewnym sensie odejście od bartnictwa na rzecz pszczelarstwa) może mieć poważny skutek w postaci zaniku tradycji bartniczych. Zwróćcie uwagę na to, ile jest szewców w Polsce, albo zegarmistrzów. Te zawody giną, podobnie jak może zginąć bartnictwo.

oro54 2016-11-02 22:23:01

Zmierzch bartnictwa nastąpił w sposób naturalny wraz ze zmianą gospodarki w lasach. Wielowiekowe puszcze topniały wraz z rozwojem rolnictwa. Kłody, na początku, to nic innego, jak fragmenty drzew bartnych uratowanych przed zniszczeniem przy wycince prastarych lasów. Kłoda z barcią była lżejsza i można było ją przenieść w pobliże domu bartnika. Łatwiej jej było doglądać, wymagała mniejszego nakładu pracy od bartnika. Oczywiście był to proces powolny, trwający dziesięciolecia, czy nawet stulecia w zależności od zaludnienia terenów. To co kiedyś bartnikowi umykało, z powodu braku obecności w sezonie przy bartniach, teraz można było już zaobserwować będąc częściej obecnym w takiej kłodowej pasiece. Wraz z obserwacją zwyczajów pszczół powoli bartnictwo przekształcać się zaczęło w pszczelarstwo. Wiele trzeba by pisać o zgromadzonych, przez wieki, doświadczeniach i wiedzy bartników, ale ta wiedza nie zaginęła tylko stopniowo została przekształcona stosownie dla potrzeb naszych czasów i obecnej wiedzy. Bartnictwo, obecnie, można traktować jako ciekawostkę, hobby ludzi patrzących inaczej na pszczoły niż większość pszczelarzy. Większego znaczenia gospodarczego to nie będzie miało, jedynie spowoduje to, że osoby nie interesujące się pszczołami na chwilę się nad ich życiem pochylą. A to już coś.  Współpracują z portalem:

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Natura i Człowiek

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem