Portal Pszczelarski

Projekt pszczoła i australijski producent win

Źródło zdjęcia: example.pl/wp-content/uploads/2010/09/live-bee-board-billboard-outdoor-abeilles-marketing-alternatif-banrock-station-plan-bee-cooperative-2-600x380.jpg

projekt pszczoła żywy billboard akcja banrock station anglia 2011

W 2011 roku australijski producent win - firma Banrock Station przygotowała niecodzienną akcję, która odbiła się szerokim echem nie tylko w mediach angielskiego Devon, ale w całej Europie.

Reklama, której twórcy w niecodzienny, często zaskakujący sposób potrafią przedstawić pewne zagadnienie, często może liczyć na pokaźny oddźwięk w mediach. Taka reklama stanowi zazwyczaj akcję jednorazową, której celem nie jest zwrócenie uwagi jak największej liczby widzów w konkretnym czasie, a skuteczne dotarcie do mediów. Nieodpłatna obecność w mediach masowego przekazu (a do takich należy zaliczyć akcję firmy Banrock Station), można przeliczyć na ekwiwalent reklamowy, czyli wskaźnik wyrażający ilość pieniędzy, jakie należałoby wydać na publikację lub emisję danego przekazu, gdyby był on reklamą.

Akcja miała na celu nagłośnienie problemu gwałtownie malejącej brytyjskiej populacji pszczół. Tylko w przeciągu ostatnich dwóch dekad zmiejszyła się ona o połowę. Taka sytuacja w niekorzystny sposób wpływa m.in. na ilość i jakość zbiorów plantatorów.

Dzięki odpowiednio spreparowanej tablicy i wykorzystaniu feromonów wydzielanych przez królową zwabiono pszczoły z okolicznych uli. Cel został osiągnięty. Około sto tysięcy najbardziej pracowitych owadów utworzyło żywy napis SOS (Save Our Swarm), czyli: Uratuj Nasz Rój.

Aby dodatkowo wzmocnić "efekt szumu", australijski producent win rozpoczął sprzedaż limitowanej serii win pod nazwą "Plan Bee" (pol. "Projekt Pszczoła"). Nie byłoby w tym nic fenomenalnego, gdyby nie fakt, że firma zobowiązała się przekazać pięć pensów z każdej sprzedanej butelki na kampanię wspierającą ratowanie pszczół. W końcowym efekcie udało się sprzedać prawie 900 tysięcy butelek.

Warto także zapoznać się z filmikiem obrazującym przebieg tworzenia przez pszczoły żywego billboardu z napisem SOS:

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1508

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.