Portal Pszczelarski

Projekt pszczoła i australijski producent win

Źródło zdjęcia: example.pl/wp-content/uploads/2010/09/live-bee-board-billboard-outdoor-abeilles-marketing-alternatif-banrock-station-plan-bee-cooperative-2-600x380.jpg

projekt pszczoła żywy billboard akcja banrock station anglia 2011

W 2011 roku australijski producent win - firma Banrock Station przygotowała niecodzienną akcję, która odbiła się szerokim echem nie tylko w mediach angielskiego Devon, ale w całej Europie.

Reklama, której twórcy w niecodzienny, często zaskakujący sposób potrafią przedstawić pewne zagadnienie, często może liczyć na pokaźny oddźwięk w mediach. Taka reklama stanowi zazwyczaj akcję jednorazową, której celem nie jest zwrócenie uwagi jak największej liczby widzów w konkretnym czasie, a skuteczne dotarcie do mediów. Nieodpłatna obecność w mediach masowego przekazu (a do takich należy zaliczyć akcję firmy Banrock Station), można przeliczyć na ekwiwalent reklamowy, czyli wskaźnik wyrażający ilość pieniędzy, jakie należałoby wydać na publikację lub emisję danego przekazu, gdyby był on reklamą.

Akcja miała na celu nagłośnienie problemu gwałtownie malejącej brytyjskiej populacji pszczół. Tylko w przeciągu ostatnich dwóch dekad zmiejszyła się ona o połowę. Taka sytuacja w niekorzystny sposób wpływa m.in. na ilość i jakość zbiorów plantatorów.

Dzięki odpowiednio spreparowanej tablicy i wykorzystaniu feromonów wydzielanych przez królową zwabiono pszczoły z okolicznych uli. Cel został osiągnięty. Około sto tysięcy najbardziej pracowitych owadów utworzyło żywy napis SOS (Save Our Swarm), czyli: Uratuj Nasz Rój.

Aby dodatkowo wzmocnić "efekt szumu", australijski producent win rozpoczął sprzedaż limitowanej serii win pod nazwą "Plan Bee" (pol. "Projekt Pszczoła"). Nie byłoby w tym nic fenomenalnego, gdyby nie fakt, że firma zobowiązała się przekazać pięć pensów z każdej sprzedanej butelki na kampanię wspierającą ratowanie pszczół. W końcowym efekcie udało się sprzedać prawie 900 tysięcy butelek.

Warto także zapoznać się z filmikiem obrazującym przebieg tworzenia przez pszczoły żywego billboardu z napisem SOS:

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2150

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Letnia sałatka z szynką, melonem i miodem

Szynka miodowo-musztardowa z rozmarynem

Tarta z brzoskwiniami i miodem

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności