Portal Pszczelarski

Sezon pszczelarski 2016 w województwie opolskim

pszczelarstwo opolskie sezon pszczelarski 2016 Henryk Nosewicz Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Opolu

Tegoroczny sezon pszczelarski na ziemi opolskiej został uznany za średni. Zabrakło niektórych, popularnych wśród konsumentów gatunków miodu. 

Taki werdykt wydał w rozmowie z Radiem Opole Henryk Nosewicz, piastujący stanowisko sekretarza Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Opolu. W ramach audycji "W cztery oczy" rozmówca podkreślił, że w porównaniu z rokiem ubiegłym, lokalnym pszczelarzom udało się pozyskać podobną ilość miodu. Z pewnością zbyt mało jest miodu lipowego i akacjowego, ale niestety jest to tendencja ogólnokrajowa. Lepiej wygląda sytuacja w odniesieniu do miodu gryczanego. Pszczelarzom z rejonu Opola udało się za to pozyskać sporo miodu rzepakowego i wielokwiatowego. To dzięki nim ceny tego produkty nie podniosły się. Nie mogą narzekać również właściciele uli, którzy zdecydowali się wywieźć je na dalsze pożytki, na przykład grykę. 

W trakcie rozmowy nie zabrakło pytań dotyczących problemu miodu sprowadzanego z Ukrainy. Henryk Nosewicz zwróciła uwagę, że ten produkt jest tańszy od miodu lokalnego, co wynika co do zasady z większej obfitości tamtejszych pożytków. Na Ukrainie spotkać można nadal dziewicze enklawy, gdzie dominują nieużytki. Chwastów, które są dla pszczół doskonałym pożytkiem, w Polsce brakuje. Dominują za to monokultury zbóż, dlatego zaczyna brakować niektórych odmian. 

W rozmowie nie zabrakło także słów podkreślających olbrzymią rolę miodu dla zdrowia człowieka, zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności.

Opracowano na podstawie:
Radio Opole, Rozmowa z Henrykiem Nosewiczem, sekretarzem Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Opolu, http://radio.opole.pl/124,3245,rozmowa-z-henrykiem-nosewiczem-sekretarzem-wojew, data publikacji: 2016.10.16, data odczytu: 2016.10.17.Liczba wyświetleń artykułu: 1019

Komentarze z forum pszczelarskiego

Bikej0909

2016-11-15 13:07:23

noi co z tym miodem z ukrainy?
kiedy wprowadzi sie wieksze cło?

oro54

2016-11-15 14:54:56

Cła nie będzie. Jedyna nadzieja w tym, że ten miód będzie poddawany kontroli na zawartość w nim środków nie dopuszczonych do stosowania na terenie Unii.

michal-trabka

2016-11-16 07:41:16

Obawiam się, że żadnych kontroli nie uświadczymy. Teraz już służby sobie słabo radzą, a co dopiero gdy większe ilości zostaną wprowadzone do Polski.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.