Portal Pszczelarski

Sezon pszczelarski 2016 w województwie opolskim

pszczelarstwo opolskie sezon pszczelarski 2016 Henryk Nosewicz Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Opolu

Tegoroczny sezon pszczelarski na ziemi opolskiej został uznany za średni. Zabrakło niektórych, popularnych wśród konsumentów gatunków miodu. 

Taki werdykt wydał w rozmowie z Radiem Opole Henryk Nosewicz, piastujący stanowisko sekretarza Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Opolu. W ramach audycji "W cztery oczy" rozmówca podkreślił, że w porównaniu z rokiem ubiegłym, lokalnym pszczelarzom udało się pozyskać podobną ilość miodu. Z pewnością zbyt mało jest miodu lipowego i akacjowego, ale niestety jest to tendencja ogólnokrajowa. Lepiej wygląda sytuacja w odniesieniu do miodu gryczanego. Pszczelarzom z rejonu Opola udało się za to pozyskać sporo miodu rzepakowego i wielokwiatowego. To dzięki nim ceny tego produkty nie podniosły się. Nie mogą narzekać również właściciele uli, którzy zdecydowali się wywieźć je na dalsze pożytki, na przykład grykę. 

W trakcie rozmowy nie zabrakło pytań dotyczących problemu miodu sprowadzanego z Ukrainy. Henryk Nosewicz zwróciła uwagę, że ten produkt jest tańszy od miodu lokalnego, co wynika co do zasady z większej obfitości tamtejszych pożytków. Na Ukrainie spotkać można nadal dziewicze enklawy, gdzie dominują nieużytki. Chwastów, które są dla pszczół doskonałym pożytkiem, w Polsce brakuje. Dominują za to monokultury zbóż, dlatego zaczyna brakować niektórych odmian. 

W rozmowie nie zabrakło także słów podkreślających olbrzymią rolę miodu dla zdrowia człowieka, zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności.

Opracowano na podstawie:
Radio Opole, Rozmowa z Henrykiem Nosewiczem, sekretarzem Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Opolu, http://radio.opole.pl/124,3245,rozmowa-z-henrykiem-nosewiczem-sekretarzem-wojew, data publikacji: 2016.10.16, data odczytu: 2016.10.17.



Liczba wyświetleń artykułu: 1907

Komentarze z forum pszczelarskiego

Bikej0909 2016-11-15 13:07:23

noi co z tym miodem z ukrainy?
kiedy wprowadzi sie wieksze cło?

oro54 2016-11-15 14:54:56

Cła nie będzie. Jedyna nadzieja w tym, że ten miód będzie poddawany kontroli na zawartość w nim środków nie dopuszczonych do stosowania na terenie Unii.

michal-trabka 2016-11-16 07:41:16

Obawiam się, że żadnych kontroli nie uświadczymy. Teraz już służby sobie słabo radzą, a co dopiero gdy większe ilości zostaną wprowadzone do Polski.



  Współpracują z portalem:

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Łosoś w musztardzie i miodzie

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Preppersi i organizacja pasieki

Łowcy Miodu: Na ratunek pszczołom - na DVD i Blu-Ray

Hodowla pszczół w Opolu - uchwała w sprawie zmian przepisów 2017