Portal Pszczelarski

Film o pszczelarzu hobbyście Czesławie Misiornie

Źródło screena: youtube.com/watch?v=IOFJ4y8HJvQ

pszczelarstwo wielkopolskie film pszczelarski film o pszczelarzu Czesław Misiorna

Gmina Kościan udostępniła film przedstawiający sylwetkę pszczelarza hobbysty Czesława Misiorny. Film należy do cyklu "Ocalić od zapomnienia". 

Portal Kościan.net informuje, że to już trzecie przedsięwzięcie tego typu. Czesław Misiorny ma wieloletnie doświadczenie jako pszczelarz. Jego hobby rozpoczęło się w pasiece dziadka, któremu bohater filmu pomagał. Tam nauczył się podstawowej wiedzy, związanej na przykład z przeprowadzaniem przeglądów w ulach, czy przygotowaniu owadów do zimowli. W 1982 roku, już po śmierci dziadka, przejął opiekę nad pasieką. Ta pasja trwa do dziś i przełożyła się na liczne sukcesy. Obecnie pszczelarz posiada pod swoją opieką 40 rodzin. 

W filmie Czesław Misiorny opowiada o początkach pasji, zdradza tajemnice produkcji miodu i struktury rodzin pszczelich. Nie zabrakło w nim również opowieści o właściwościach miodu i innych produktów pszczelich. Hobbysta wspomina, że pomimo 30-letniej praktyki, każdego roku dowiaduje się o pszczołach czegoś nowego i uczy się praktycznych umiejętności. W filmie nie zabrakło również nieco gorzkich słów na temat masowego wymierania pszczół, związanego z opryskami prowadzonymi przez rolników i wprowadzaniem roślin modyfikowanych genetycznie. 

Opracowano na podstawie:
Kościan.net, Film o pszczelarzu, http://www.koscian.net/Film_o_pszczelarzu,28420.html, data publikacji: 2016.10.11, data odczytu: 2016.10.14.
Gmina Kościan, Ocalić od zapomnienia. Pszczelarstwo – Czesław Misiorny, http://www.gminakoscian.pl/multimedia/85.html, data odczytu:2016.10.14.Liczba wyświetleń artykułu: 4698

Komentarze z forum pszczelarskiego

arek 2016-10-15 10:07:24

Fajna inicjatywa z tymi filmikami w gminie Kościan.

michal-trabka 2016-10-16 12:12:48

Krótki ten film, ale bardzo na plus. Pasja ponad wszystko!

blondynekkrk 2016-10-17 18:21:59

Szkoda, że tak mało takich filmików...  Współpracują z portalem:

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Tosty na słodko

Puchowa owsianka na różanym mleku

Naleśniki w karmelizowanym sosie pomarańczowym z miodem

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie