Portal Pszczelarski

Lubelszczyzna polskim zagłębiem pszczelarskim

pszczelarstwo lubelskie zagłębie pszczelarskie Lista Produktów Tradycyjnych nadwieprzański miód wielokwiatowy miód wielokwiatowy miód lipowy miód rzepakowy miód rzepakowy z Roztocza miód gryczany miód gryczany z Lubelszczyzny

Wyjątkowo pozytywne informacje płyną z Lubelszczyzny. To właśnie ten region kraju okazuje się być polskim zagłębiem pszczelarskim. 

Zgodnie z informacjami podanymi w dzienniku Rzeczpospolita, w 2015 roku na Lubelszczyźnie swoje gospodarstwa pasieczne zarejestrowało około 6 600 pszczelarzy. Natomiast produkcja miodu wzrosła dwukrotnie w porównaniu z rokiem 2014. Grzegorz Kapusta, piastujący funkcję wicemarszałka województwa lubelskiego podkreśla, że w 2015 roku lubelscy pszczelarze pozyskali aż 3 tysiące ton miodu, co daje im pierwszeństwo pod tym względem w kraju. Pszczelarstwo należy do grona pięciu podstawowych sektorów produkcji zwierzęcej w lubelskim. 

Co ważne, Lubelszczyzna pochwalić się może bogatą tradycją pozyskiwania specyficznych odmian miodu. Wiele spośród nich znajduje się na Liście Produktów Tradycyjnych utworzonej przez ministerstwo rolnictwa. Produkty takie jak nadwieprzański miód wielokwiatowy oraz lipowy, miód rzepakowy z Roztocza, czy miód gryczany z Lubelszczyzny cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony kupujących. W skład produktów tradycyjnych wchodzą również słodkości wyrabiane na bazie tych miodów, które rozsławiają lokalną gastronomię. Wszyscy mają nadzieję, że to pasmo sukcesów pszczelarskich w tym regionie utrzyma się jak najdłużej. 

Opracowano na podstawie:
Portal Spożywczy, Lubelszyzna polskim zagłębiem pszczelarskim, http://www.portalspozywczy.pl/slodycze-przekaski/wiadomosci/lubelszyzna-polskim-zaglebiem-pszczelarskim,135605.html, data publikacji: 2016.10.14, data odczytu: 2016.10.14.
Rzeczpospolita, W krainie miodami płynącej, http://www.rp.pl/Zycie-Lubelszczyzny/310139816-W-krainie-miodami-plynacej.html#ap-1, data publikacji: 2016.10.13, data odczytu: 2016.10.14.



Liczba wyświetleń artykułu: 4525

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2016-10-15 09:01:12

A myślałem, że Małopolska jest tutaj przodownikiem, a tu niespodzianka... ale miła niespodzianka :)



  Współpracują z portalem:

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Propolis - produkt pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie