Portal Pszczelarski

Zgnilec amerykański w województwie opolskim 2016

pszczelarstwo opolskie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w powiecie kluczborskim Zdzisław Gmyrka Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Opolu

Ostatnie dwa miesiące przyniosły wiele niepokojących informacji na temat coraz to nowych ognisk zgnilca amerykańskiego na Opolszczyźnie. Czy w tej chwili sytuacja jest już opanowana? 

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na portalu Strefa Agro, w Niwicy pod Nysą sytuacja wygląda coraz lepiej. Mirosława Stępień, pełniąca funkcję zastępcy powiatowego lekarza weterynarii poinformowała, że na tę chwilę zakończył się już przegląd pasiek w obszarze zapowietrzonym ustanowionym przez wojewodę. Przeglądy nie ujawniły nowych ognisk choroby, ale zostaną one powtórzone na wiosnę, kiedy już będzie można zaglądać do pasiek. Wtedy też zapadanie decyzja o cofnięciu wyznaczonego obszaru, a tym samym ograniczeń nałożonych na lokalnych pszczelarzy. 

Inaczej sprawa wygląda w powiecie kluczborskim. Tutaj eksperci potwierdzili, że w dwóch zgłoszonych jeszcze we wrześniu pasiekach faktycznie występuje zgnilec złośliwy. Krzysztof Bocianek, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Kluczborku poinformował, że na wyniki badań czeka jeszcze jedna pasieka. W tym momencie wyznaczony tam obszar zapowietrzony sięga do gminy Byczyna i granicy województwa wielkopolskiego. Jeżeli wyniki ostatnich badań potwierdzą chorobę, to obszar dosięgnie nawet powiatu namysłowskiego.
Zdaniem Zdzisława Gmyrka, prezesa Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Opolu, poniekąd winę za szybkie rozprzestrzenianie się zgnilca ponosi brak obowiązkowych kontroli uli, które niegdyś dokonywane były z urzędu i pomagały w szybkim zlokalizowaniu źródeł choroby. 

Opracowano na podstawie:
Strefa Agro, Zaraza gnębi opolskie pszczoły. Nie da się ich leczyć, trzeba je zabijać, http://www.strefaagro.nto.pl/artykul/zaraza-gnebi-opolskie-pszczoly-nie-da-sie-ich-leczyc-trzeba-je-zabijac, data publikacji: 2016.10.11, data odczytu: 2016.10.13.Liczba wyświetleń artykułu: 1892

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.