Portal Pszczelarski

Zgnilec amerykański w województwie opolskim 2016

pszczelarstwo opolskie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w powiecie kluczborskim Zdzisław Gmyrka Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Opolu

Ostatnie dwa miesiące przyniosły wiele niepokojących informacji na temat coraz to nowych ognisk zgnilca amerykańskiego na Opolszczyźnie. Czy w tej chwili sytuacja jest już opanowana? 

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na portalu Strefa Agro, w Niwicy pod Nysą sytuacja wygląda coraz lepiej. Mirosława Stępień, pełniąca funkcję zastępcy powiatowego lekarza weterynarii poinformowała, że na tę chwilę zakończył się już przegląd pasiek w obszarze zapowietrzonym ustanowionym przez wojewodę. Przeglądy nie ujawniły nowych ognisk choroby, ale zostaną one powtórzone na wiosnę, kiedy już będzie można zaglądać do pasiek. Wtedy też zapadanie decyzja o cofnięciu wyznaczonego obszaru, a tym samym ograniczeń nałożonych na lokalnych pszczelarzy. 

Inaczej sprawa wygląda w powiecie kluczborskim. Tutaj eksperci potwierdzili, że w dwóch zgłoszonych jeszcze we wrześniu pasiekach faktycznie występuje zgnilec złośliwy. Krzysztof Bocianek, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Kluczborku poinformował, że na wyniki badań czeka jeszcze jedna pasieka. W tym momencie wyznaczony tam obszar zapowietrzony sięga do gminy Byczyna i granicy województwa wielkopolskiego. Jeżeli wyniki ostatnich badań potwierdzą chorobę, to obszar dosięgnie nawet powiatu namysłowskiego.
Zdaniem Zdzisława Gmyrka, prezesa Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Opolu, poniekąd winę za szybkie rozprzestrzenianie się zgnilca ponosi brak obowiązkowych kontroli uli, które niegdyś dokonywane były z urzędu i pomagały w szybkim zlokalizowaniu źródeł choroby. 

Opracowano na podstawie:
Strefa Agro, Zaraza gnębi opolskie pszczoły. Nie da się ich leczyć, trzeba je zabijać, http://www.strefaagro.nto.pl/artykul/zaraza-gnebi-opolskie-pszczoly-nie-da-sie-ich-leczyc-trzeba-je-zabijac, data publikacji: 2016.10.11, data odczytu: 2016.10.13.Liczba wyświetleń artykułu: 2059

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Ziołomiody – produkty pszczele

Własność roju pszczół

Bartnictwo w Polsce - tradycja

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL