Portal Pszczelarski

Zgnilec amerykański w powiecie proszowickim 2016

pszczelarstwo małopolskie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w powiecie proszowickim zgnilec amerykański w Hebdowie

Nowe ognisko zgnilca amerykańskiego w Małopolsce. Tym razem do przypadku wystąpienia tej groźnej choroby czerwia doszło w powiecie proszowickim. 

Dziennik Polski 24 informuje o zagrożeniu, do którego doszło za sprawą jednej pasieki w Hebdowie (powiat proszowicki). To właśnie pszczelarz z tej wsi powiadomił lokalnego powiatowego lekarza weterynarii Pawła Pęczalskiego, o swoim podejrzeniu pojawienia się tej choroby w swojej pasiece. Weterynarz niestety potwierdził te przypuszczenia. Doszło do wystąpienia objawów klinicznych zgnilca amerykańskiego. 

W tej sytuacji, zgodnie z decyzją wojewody, za obszar zapowietrzony uznano okolice w promieniu sześciu kilometrów od ogniska choroby. Objął on część gmin Proszowice oraz Nowe Brzesko. Fragment tego obszaru przekroczył nawet Wisłę i znalazł się na terenie powiatu bocheńskiego w gminie Drwinia. Przypominamy, że w samym powiecie bocheńskim doszło już w tym roku do podobnych przypadków. 

Jak na razie uśmiercono wszystkie pszczoły pszczelarza z Hebdowa. Szacuje się, że decyzja wojewody o wyznaczeniu obszaru zapowietrzonego może potrwać nawet kilka miesięcy. Tymczasem panuje już na tyle niska temperatura, że do uli się po prostu nie zagląda. A więc zgodnie z informacjami przekazanymi przez powiatowego lekarza weterynarii Pawła Pęczalskiego, kilkanaście pasiek, które według szacunków rozmieszczone są na obszarze zapowietrzonym, na razie nie może zostać skontrolowanych. Taka możliwość nastąpi dopiero na wiosnę. 

Opracowano na podstawie:
Dziennik Polski 24, Zagrożenie w pasiekach, http://www.dziennikpolski24.pl/region/region-proszowicki/a/zagrozenie-w-pasiekach,10720220/, data publikacji: 2016.10.10, data odczytu: 2016.10.13.

Zobacz również:

Zgnilec amerykański w powiecie bocheńskim 2016Liczba wyświetleń artykułu: 2123

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Pierniczki na miodzie

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Ciasteczka imbirowe z miodem

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Nan-e qandi

Piernik sułtański

Imbirowe ciastka z miodowo-cytrynowym lukrem

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie