Portal Pszczelarski

Zgnilec amerykański w powiecie proszowickim 2016

pszczelarstwo małopolskie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w powiecie proszowickim zgnilec amerykański w Hebdowie

Nowe ognisko zgnilca amerykańskiego w Małopolsce. Tym razem do przypadku wystąpienia tej groźnej choroby czerwia doszło w powiecie proszowickim. 

Dziennik Polski 24 informuje o zagrożeniu, do którego doszło za sprawą jednej pasieki w Hebdowie (powiat proszowicki). To właśnie pszczelarz z tej wsi powiadomił lokalnego powiatowego lekarza weterynarii Pawła Pęczalskiego, o swoim podejrzeniu pojawienia się tej choroby w swojej pasiece. Weterynarz niestety potwierdził te przypuszczenia. Doszło do wystąpienia objawów klinicznych zgnilca amerykańskiego. 

W tej sytuacji, zgodnie z decyzją wojewody, za obszar zapowietrzony uznano okolice w promieniu sześciu kilometrów od ogniska choroby. Objął on część gmin Proszowice oraz Nowe Brzesko. Fragment tego obszaru przekroczył nawet Wisłę i znalazł się na terenie powiatu bocheńskiego w gminie Drwinia. Przypominamy, że w samym powiecie bocheńskim doszło już w tym roku do podobnych przypadków. 

Jak na razie uśmiercono wszystkie pszczoły pszczelarza z Hebdowa. Szacuje się, że decyzja wojewody o wyznaczeniu obszaru zapowietrzonego może potrwać nawet kilka miesięcy. Tymczasem panuje już na tyle niska temperatura, że do uli się po prostu nie zagląda. A więc zgodnie z informacjami przekazanymi przez powiatowego lekarza weterynarii Pawła Pęczalskiego, kilkanaście pasiek, które według szacunków rozmieszczone są na obszarze zapowietrzonym, na razie nie może zostać skontrolowanych. Taka możliwość nastąpi dopiero na wiosnę. 

Opracowano na podstawie:
Dziennik Polski 24, Zagrożenie w pasiekach, http://www.dziennikpolski24.pl/region/region-proszowicki/a/zagrozenie-w-pasiekach,10720220/, data publikacji: 2016.10.10, data odczytu: 2016.10.13.

Zobacz również:

Zgnilec amerykański w powiecie bocheńskim 2016Liczba wyświetleń artykułu: 1972

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.