Portal Pszczelarski

Koniec Inspekcji Weterynaryjnej. Powstanie Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności

pszczelarstwo w Polsce Inspekcja Weterynaryjna Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności Ministerstwo Rolnictwa i Modernizacji Wsi

Rząd planuje, że od 2018 roku istniejącą do tej pory Inspekcję Weterynaryjną zastąpić ma Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności. Weterynarze bardzo sceptycznie podchodzą do tego pomysłu. Jak przekonują, może na tym ucierpieć jakość produktów, w tym miodu. 

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Rolnictwa i Modernizacji Wsi, Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności ma powstać jako efekt konsolidacji działających obecnie inspekcji. W nowo powstałej instytucji ma panować równoprawność zadań, kompetencji i pracowników. W praktyce oznacza to, inspektorzy odpowiedzialni za kontrole zarówno na szczeblu powiatowym, jak i wojewódzkim i ogólnopolskim nie będą musieli być lekarzami weterynarii. Wystarczyć ma jedynie tytuł magistra którejś z podobnych dziedzin naukowych. Weterynarze uważają, że w związku z tym kontroli produktów spożywczych, w tym miodu, mogą dokonywać osoby bez odpowiedniego doświadczenia i wiedzy. Może to wiązać się z ryzykiem dla konsumentów. 

Jednak jak przekonuje resort rolnictwa, dzięki spionizowaniu struktury nowej inspekcji, uda się uzyskać większą efektywność operacyjną. Dzięki temu, że jednostki nie będą podległe pod władze samorządowe i wojewódzkie, nie będzie istniał problem wysłania pracowników do pracy w innej części kraju, kiedy dojdzie do stosownej ku temu sytuacji, włączając w to oczywiście różnego typu sytuacje kryzysowe. Ma mieć to także pozytywne skutki dla przedsiębiorców, ponieważ dzięki usprawnieniu obsługi kontroli, jej czas się skróci. 

Opracowano na podstawie:
Dla handlu.pl, Przedstawiciele weterynarzy sceptyczni wobec powołania Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności, http://www.dlahandlu.pl/handel-wielkopowierzchniowy/wiadomosci/przedstawiciele-weterynarzy-sceptyczni-wobec-powolania-inspekcji-bezpieczenstwa-zywnosci,55551.html, data publikacji: 2016.10.05, data odczytu: 2016.10.06.
Portal Spożywczy, MRiRW: Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności może ruszyć w 2018 r., http://www.portalspozywczy.pl/technologie/wiadomosci/mrirw-panstwowa-inspekcja-bezpieczenstwa-zywnosci-moze-ruszyc-w-2018-r,134590.html, data publikacji: 2016.09.21, data odczytu: 2016.10.06.Liczba wyświetleń artykułu: 3740

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Andrzej Cyrwus, pszczelarz z Mszany Dolnej

Dzień zdrowia dla kreatywnych 2017

Spalona pasieka we Wrocławiu 2017

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Varroa destructor - cykl życiowy i rozwojowy

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.