Portal Pszczelarski

Koniec Inspekcji Weterynaryjnej. Powstanie Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności

pszczelarstwo w Polsce Inspekcja Weterynaryjna Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności Ministerstwo Rolnictwa i Modernizacji Wsi

Rząd planuje, że od 2018 roku istniejącą do tej pory Inspekcję Weterynaryjną zastąpić ma Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności. Weterynarze bardzo sceptycznie podchodzą do tego pomysłu. Jak przekonują, może na tym ucierpieć jakość produktów, w tym miodu. 

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Rolnictwa i Modernizacji Wsi, Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności ma powstać jako efekt konsolidacji działających obecnie inspekcji. W nowo powstałej instytucji ma panować równoprawność zadań, kompetencji i pracowników. W praktyce oznacza to, inspektorzy odpowiedzialni za kontrole zarówno na szczeblu powiatowym, jak i wojewódzkim i ogólnopolskim nie będą musieli być lekarzami weterynarii. Wystarczyć ma jedynie tytuł magistra którejś z podobnych dziedzin naukowych. Weterynarze uważają, że w związku z tym kontroli produktów spożywczych, w tym miodu, mogą dokonywać osoby bez odpowiedniego doświadczenia i wiedzy. Może to wiązać się z ryzykiem dla konsumentów. 

Jednak jak przekonuje resort rolnictwa, dzięki spionizowaniu struktury nowej inspekcji, uda się uzyskać większą efektywność operacyjną. Dzięki temu, że jednostki nie będą podległe pod władze samorządowe i wojewódzkie, nie będzie istniał problem wysłania pracowników do pracy w innej części kraju, kiedy dojdzie do stosownej ku temu sytuacji, włączając w to oczywiście różnego typu sytuacje kryzysowe. Ma mieć to także pozytywne skutki dla przedsiębiorców, ponieważ dzięki usprawnieniu obsługi kontroli, jej czas się skróci. 

Opracowano na podstawie:
Dla handlu.pl, Przedstawiciele weterynarzy sceptyczni wobec powołania Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności, http://www.dlahandlu.pl/handel-wielkopowierzchniowy/wiadomosci/przedstawiciele-weterynarzy-sceptyczni-wobec-powolania-inspekcji-bezpieczenstwa-zywnosci,55551.html, data publikacji: 2016.10.05, data odczytu: 2016.10.06.
Portal Spożywczy, MRiRW: Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności może ruszyć w 2018 r., http://www.portalspozywczy.pl/technologie/wiadomosci/mrirw-panstwowa-inspekcja-bezpieczenstwa-zywnosci-moze-ruszyc-w-2018-r,134590.html, data publikacji: 2016.09.21, data odczytu: 2016.10.06.Liczba wyświetleń artykułu: 3354

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.