Portal Pszczelarski

Podkarpackie miodobranie 2016

pszczelarstwo podkarpackie miodobranie 2016 miodobranie na Podkarpaciu 2016 Tadeusz Dylon Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie miód ze spadzi iglastej miód wrzosowy

Ciąg dalszy informacji na temat zbiorów miodów na Podkarpaciu. Wcześniejsze przypuszczenia okazały się słuszne i pszczelarze zebrali zdecydowanie mniejsze ilości miodów, niż zwykle. 

Zgodnie z informacjami jakie przekazała Polska Agencja Prasowa po rozmowie z Tadeuszem Dylonem, prezesem Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie, tegoroczne zbiory to średnio trzynaście kilogramów miodu z jednego ula. Ten wynik jest słabszy o dziesięć kilogramów od swojego zeszłorocznego odpowiednika. Jest więc gorzej, niż myśleli pszczelarze. 

Średnio z jednego ula udało się uzyskać dziewięć kilogramów miodu ze spadzi iglastej oraz z wrzosu. To właśnie te zbiory nieco poprawiły statystyki, inaczej byłoby jeszcze gorzej. To jednak jest również niezadowalający wynik, ponieważ zgodnie z informacjami podanymi przez Tadeusza Dylona, w 2015 roku w tym regionie zbierano aż 35 kilogramów miodu spadziowego. Siedem kilogramów z jednego ula to wynik rzepaku, sześć kilogramów – z miodów wielokwiatowych oraz po pięć kilogramów z lipy i akacji. Takie rezultaty nie mogą nikogo napawać optymizmem. Pozostaje jedynie pocieszenie się dobrą jakością uzyskanych zbiorów. 

Na Podkarpaciu hodowanych jest około 110 tysięcy rodzin pszczelich. Liczba pszczelarzy wynosi 4,5 tysiąca. Ten region wytwarza około czterdziestu procent miodu ze spadzi iglastej w kraju. 

Opracowano na podstawie:
Portal Spożywczy, Podkarpackie: Słaby sezon pszczelarzy. Tylko 13 kg miodu z ula, http://www.portalspozywczy.pl/owoce-warzywa/wiadomosci/podkarpackie-slaby-sezon-pszczelarzy-tylko-13-kg-miodu-z-ula,135169.html, data publikacji: 2016.10.05, data odczytu: 2016.10.05.

Zobacz również:

Miodobranie na Podkarpaciu 2016Liczba wyświetleń artykułu: 1805

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Propolis - produkt pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Daniel Borak

Daniel Borak

Autor tekstów

Właściciel gospodarstwa pasiecznego Ślężańskie Miody i serwisu partnerskiego www.slezanskiemiody.pl

Projekt Bzykająca Przyczepka Edukuje

Konferencja Pszczelarska: Gospodarka Pasieczna i Wychów Matek w sezonie 2015

Projekt Bzykająca Przyczepka

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły