Portal Pszczelarski

Polska jedynym na świecie producentem miodów pitnych na skalę przemysłową

pszczelarstwo w Polsce miodosytnictwo miód pitny producent miodu pitnego dwójniak trójniak czwórniak półtorak

Eksperci oceniają, że Polska jest jedynym na świecie producentem miodów pitnych na skalę przemysłową. W latach 2008-2013 produkcja tego alkoholu wzrosła dwukrotnie, do poziomu około 1,4 miliona litrów rocznie. Ta tendencja wzrostowa stale się utrzymuje. 

Zgodnie z informacjami podanymi przez portali biznes.interia.pl, krajowy popyt na miód rośnie średnio o 8% rocznie, a eksport miodów pitnych o nawet 20% rocznie. Nic dziwnego, w końcu miodosytnictwo w Polsce ma tradycję sięgającą ponad 1000 lat wstecz. Wyrób miodu pitnego w Polsce nadal w dużej mierze odbywa się za pośrednictwem tradycyjnych metod. Obecnie trwa renesans produktów regionalnych, na którym zyskuje również miodosytnictwo. 

W 2008 roku Komisja Europejska zarejestrowała wybrane miody pitne pochodzące z Polski, takie jak dwójniak, trójniak, czwórnika i półtorak jako Gwarantowaną Tradycyjną Specjalność. O rynku miodów pitnych w Polsce zaczęto ostatnio znowu mówić w kontekście negocjowania umów Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP), czyli mających otworzyć rynki handlowe po obu stronach Atlantyku. Producenci obawiają się bowiem, że zarówno same miody, jak i alkohol tworzony na ich bazie, może zza oceanu trafiać na rynek unijny. Istnieje obawa, ponieważ w Stanach Zjednoczonych nie ma obowiązku oznaczania żywności wyprodukowanej przy użyciu roślin modyfikowanych genetycznie. Takie produkty trafią również na nasz rynek. Z drugiej strony większa swoboda handlu to również szansa na znalezienie nowych rynków zbytu dla polskich produktów. 

Opracowano na podstawie:
Biznes Interia.pl, PROGNOZY: Rynek miodu pitnego rośnie w siłę, http://biznes.interia.pl/gieldy/news/rynek-miodu-pitnego-rosnie-w-sile,2372083,1844#commentsZoneList, data publikacji: 2016.09.15, data odczytu: 2016.10.04.Liczba wyświetleń artykułu: 8083

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2016-10-07 07:34:49

Jest się czym szczycić :) WRESZCIE :)

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.