Portal Pszczelarski

Polska jedynym na świecie producentem miodów pitnych na skalę przemysłową

pszczelarstwo w Polsce miodosytnictwo miód pitny producent miodu pitnego dwójniak trójniak czwórniak półtorak

Eksperci oceniają, że Polska jest jedynym na świecie producentem miodów pitnych na skalę przemysłową. W latach 2008-2013 produkcja tego alkoholu wzrosła dwukrotnie, do poziomu około 1,4 miliona litrów rocznie. Ta tendencja wzrostowa stale się utrzymuje. 

Zgodnie z informacjami podanymi przez portali biznes.interia.pl, krajowy popyt na miód rośnie średnio o 8% rocznie, a eksport miodów pitnych o nawet 20% rocznie. Nic dziwnego, w końcu miodosytnictwo w Polsce ma tradycję sięgającą ponad 1000 lat wstecz. Wyrób miodu pitnego w Polsce nadal w dużej mierze odbywa się za pośrednictwem tradycyjnych metod. Obecnie trwa renesans produktów regionalnych, na którym zyskuje również miodosytnictwo. 

W 2008 roku Komisja Europejska zarejestrowała wybrane miody pitne pochodzące z Polski, takie jak dwójniak, trójniak, czwórnika i półtorak jako Gwarantowaną Tradycyjną Specjalność. O rynku miodów pitnych w Polsce zaczęto ostatnio znowu mówić w kontekście negocjowania umów Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP), czyli mających otworzyć rynki handlowe po obu stronach Atlantyku. Producenci obawiają się bowiem, że zarówno same miody, jak i alkohol tworzony na ich bazie, może zza oceanu trafiać na rynek unijny. Istnieje obawa, ponieważ w Stanach Zjednoczonych nie ma obowiązku oznaczania żywności wyprodukowanej przy użyciu roślin modyfikowanych genetycznie. Takie produkty trafią również na nasz rynek. Z drugiej strony większa swoboda handlu to również szansa na znalezienie nowych rynków zbytu dla polskich produktów. 

Opracowano na podstawie:
Biznes Interia.pl, PROGNOZY: Rynek miodu pitnego rośnie w siłę, http://biznes.interia.pl/gieldy/news/rynek-miodu-pitnego-rosnie-w-sile,2372083,1844#commentsZoneList, data publikacji: 2016.09.15, data odczytu: 2016.10.04.Liczba wyświetleń artykułu: 9492

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2016-10-07 07:34:49

Jest się czym szczycić :) WRESZCIE :)  Współpracują z portalem:

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim